fbpx
-5 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

Rozpoczyna się planowanie wystaw w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Do lata 2023 roku przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie ma powstać jedyne w regionie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”. Władze uniwersytetu podpisały już umowę na stworzenie wystaw.

„Kortosfera” powstaje w miasteczku akademickim Kortowo w kampusie Uniwerstetu Warmińsko-Mazurskiego. Kierująca nią Wioletta Śląska-Zyśk powiedziała, że otwarcie centrum nauki planowane jest na wiosnę 2023 roku.

„Będzie to miejsce popularyzacji wiedzy dla dzieci młodszych, starszych oraz dorosłych. Wystawy będą tak skomponowane, by każdy znalazł coś dla siebie” – powiedziała.

reklama

Wystawy w „Kortosferze” będą skomponowane wokół tematów dotyczących rolnictwa, żywności, diety, zdrowia, przyrody oraz wpływu człowieka na środowisko.

reklama

Na wystawach stałych ma się znaleźć 130 eksponatów układających się w spójną narrację oraz 10 eksponatów wolnostojących, 36 eksponatów mobilnych oraz 6 zestawów edukacyjnych składających się łącznie z 83 obiektów.

Wśród nich znajdzie się m.in. symulator kombajnu rolniczego, który pomoże w zrozumieniu korzyści wynikających z zastosowania nawigacji satelitarnej przy pracach polowych. Obiekt składa się z makiety kombajnu wyposażonego w nowoczesną kabinę z monitorami zamiast okien. Zwiedzający będą mogli przeprowadzić różne prace polowe – np. orkę lub zbiory. Kolejnym eksponatem będzie cewka Tesli. Urządzenie to będzie generować kierunkowe wyładowania o długości przekraczającej 1,5 metra i będzie wytwarzać dźwięki. Używając panelu sterującego, zwiedzający skomponują krótkie utwory muzyczne. Ponadto cewka będzie „odtwarzała” wcześniej zaprogramowane utwory.

Czytaj też:  Szpital uniwersytecki zyska nowoczesny sprzęt do radiochirurgii

Wioletta Śląska-Zyśk dodała, że ekspozycja będzie w głównej mierze opierała się na urządzeniach interaktywnych i łączyła rozwiązania multimedialne i mechaniczne.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama