8 C
Olsztyn
sobota, 27 kwietnia, 2024
reklama

Przyszłość adapterów USB-C

Materiał partneraPrzyszłość adapterów USB-C

Niewiele osób prawidłowo podłączyło oryginalne złącze USB za pierwszym razem. Dlatego powstało poręczne dwustronne USB-C. Zawsze go podłączasz, ale nie zawsze działa.

reklama

Wkrótce minie osiem lat, odkąd konsorcjum USB Implementers Forum ukończyło specyfikacje nowego interfejsu USB typu C (popularnie przemianowanego na USB-C). Zamiast pożądanego uproszczenia przyniosło jednak wiele zmartwień i problemów. Tak, nowe złącze jest dwustronne i podłączysz je za pierwszym razem. Niezaprzeczalna zaleta. Ale skuteczne zaangażowanie nie oznacza, że ​​to zadziała.

Usb c auf micro usb adapter ap52 ma ambicje, by zastąpić wszystkie 12 stosowanych do tej pory typów złączy, które powstawały ma ambicje, by zastąpić wszystkie 12 stosowanych do tej pory typów złączy, które powstawały od 1996 roku. Możesz nawet nie znać ich wszystkich. Zazwyczaj w komputerze znajduje się złącze USB typu A (USB-A), a w drukarce złącze USB typu B (USB-B) o innym kształcie. Następnie pojawiły się one w zredukowanych wariantach Mini i Micro. W przypadku starszych lub tanich telefonów komórkowych najczęściej znajdziesz Micro B (nieoficjalnie „microUSB”), ale są też Hybrydy Mini AB lub Micro AB. Wraz z pojawieniem się standardu USB 3.0 pojawiły się nowe odmiany, które dodały więcej styków elektrycznych, ale musiały pozostać wstecznie kompatybilne.

reklama

Zamieszanie zamiast zamieszania. Dlatego w przyszłości dwustronne USB-C będzie można znaleźć na komputerach, drukarkach, telefonach komórkowych, monitorach, okularach VR, słuchawkach, myszkach, w samochodach, po prostu wszędzie. Brzmi świetnie na papierze, ale w rzeczywistości problemy z niekompatybilnością nie znikną. Nie wszystkie urządzenia, kable, koncentratory lub adaptery będą się ze sobą komunikować.

USB-C to tylko fizyczne złącze

USB-C nie mówi nic o tym, co przez niego przepływa. To tylko fizyczne złącze o szerokości 8,25 mm i wysokości 2,4 mm, które zawiera 24 piny. Dwa piny do zasilania, dwa do masy, sześć do transmisji danych i dwa do „napowietrznej”. Jest to port dwustronny, więc ten sam zestaw pinów znajdujemy nawet przy zmianie orientacji. Nie wszystkie piny muszą być używane w urządzeniach lub kablach. A jeśli nie, to nie w ten sam sposób. To właśnie te kanały napowietrzne robią największy bałagan w usb c auf micro usb adapter ap52.

Poza fizycznym złączem mamy interfejsy logiczne lub elektryczne . Stary interfejs USB 2.0 z 480 Mb/s może działać przez USB-C. Spotykamy go na co dzień w telefonach czy tabletach, a szkoda. Pamięć wewnętrzna może mieć prędkość zapisu lub odczytu rzędu setek MB/s, ale po podłączeniu do komputera można użyć do 60 MB/s.

reklama

W 2008 roku pojawiło się USB 3.0 (SuperSpeed), które zwiększyło prędkość do 5 Gb/s (625 MB/s). Od 2013 roku istnieje specyfikacja USB 3.1 (SuperSpeed+) o prędkości 10 Gb/s (1250 MB/s). Jest to tym bardziej skomplikowane, że dzieli się na USB 3.1 Gen1 (a właściwie USB 3.0 z ograniczeniem do 5 Gb/s) oraz USB 3.1 Gen2 (10 Gb/s).

Wielu producentów podaje w specyfikacjach, że ich urządzenia oferują USB-C, ale nie mówią już, jakie są elektryczne. Prędkości transmisji mogą się różnić do dwudziestu razy. W skrócie: USB-C nie musi być używany z USB 3.1, a USB 3.1 nie wymaga USB-C. Nie zmieni się to aż do nowo przyjętego standardu USB 3.2 . Podwoił prędkość do 20 Gb/s, ale potrzebuje do tego więcej pinów, więc będzie działać tylko na USB-C.

Gdybyśmy mówili tylko o transferach USB, nadal moglibyśmy to rozpoznać. Jednak sygnał audio, wideo lub wyższa moc wyjściowa może również przepływać przez ten sam interfejs, i to na kilka sposobów.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia