fbpx
-3 C
Olsztyn
wtorek, 18 stycznia, 2022
reklama

Sąd podjął decyzję czy Zbigniew G. wyjdzie z aresztu

reklama

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 8 grudnia 2021 r. utrzymał w mocy tymczasowe aresztowanie wobec Zbigniewa G. podejrzanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

*nagranie świadka wypadku

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ w dniu 14 listopada 2021 r. skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec Zbigniewa G. podejrzanego o spowodowanie w dniu 11 listopada 2021 r. wypadku drogowego w terenie zabudowanym w rejonie skrzyżowania ulic Bałtyckiej i Rybaki w Olsztynie. Zbigniew G. miał spowodować ten wypadek, umyślnie naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Według ustaleń prokuratora, podejrzany kierując samochodem osobowym marki Audi A8 poruszał się na tym odcinku drogi z nadmierną prędkością – około 190 km/h. W rezultacie, gdy zbliżył się do skrzyżowania nie był w stanie zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem i uderzył w bok innego samochodu osobowego marki Audi A6, będącego w trakcie wykonywanego nieprawidłowo manewru zawracania. W wyniku tego wypadku zginęła kobieta kierująca audi A6 oraz jej pasażer, przy czym Zbigniew G. po spowodowaniu tego wypadku, miał uciec z miejsca zdarzenia.

reklama

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 15 listopada 2021 r. przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Zbigniewa G. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Czytaj też:  Olsztyńska firma z nagrodą "Luksusowa Marka Roku 2021"

* posiedzenie aresztowe Zbigniewa G.

Sąd Rejonowy w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że zebrany w sprawie materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodabnia zarzut przedstawiony podejrzanemu. Sąd zwrócił uwagę, że Zbigniewowi G. grozi orzeczenie surowej kary pozbawienia wolności. To z kolei rodzi obawy, że podejrzany pozostając na wolności może podejmować bezprawne działania destabilizujące dalszy tok postępowania, w szczególności poprzez próbę wpływania na relacje osób przesłuchiwanych w tej sprawie, jak również próbę ukrycia się przed organami ścigania.

Obrońca podejrzanego wniósł zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu Zbigniewa G., w szczególności kwestionując dotychczasowe ustalenia śledczych związane z przebiegiem zdarzenia, jak również kwestionując potrzebę stosowania wobec podejrzanego najsurowszego ze środków zapobiegawczych.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 8 grudnia 2021 r. nie uwzględnił zażalenia obrońcy i utrzymał w mocy stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Zbigniewa G. Tym samym Sąd Odwoławczy uznał decyzję Sądu Rejonowego w Olsztynie o zastosowaniu wobec podejrzanego najsurowszego ze środków zapobiegawczych za prawidłową i uzasadnioną potrzebą zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania.

Postanowienie w powyższej sprawie jest prawomocne.  

źródło: Sąd Okręgowy