fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Uruchomiono 10 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

W ostatnich dniach w woj. warmińsko-mazurskim uruchomiono 10 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego – podały służby wojewody. Zwiększenie liczby karetek ma związek z sytuacją epidemiczną i rosnącą liczbą wyjazdów do pacjentów.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata poinformował, że część spośród 10 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego funkcjonuje od środy. Wcześniej w regionie było 77 takich zespołów, z czego 12 specjalistycznych. Oprócz nich są jeszcze karetki transportowe, zakontraktowane przez NFZ.

Jak mówił, przez cały wrzesień na Warmii i Mazurach odnotowano łącznie prawie 9,4 tys. interwencji zespołów wyjazdowych, a w listopadzie było ich 11,2 tys. w skali miesiąca. Oznacza to, że średnia liczba wyjazdów do pacjentów wzrosła z 313 do 375 na dobę.

reklama

Zdaniem Kuriaty, obecnie 70 proc. wezwań ma związek z COVID-19.

reklama

„Jak jest zdarzenie związane z pacjentem covidowym, to całkowity czas interwencji jest oczywiście dłuższy, m.in. dlatego, że po przekazaniu pacjenta do SOR czy izby przyjęć, trzeba zdezynfekować pojazd i przebrać się w czyste kombinezony” – zaznaczył.

W jego ocenie, w regionie jak dotąd nie ma większych problemów z realizacją zgłoszeń.

„Jeśli chodzi oczekiwanie pod szpitalami (związane z przekazywaniem pacjentów covidowych), to oczywiście jakieś pojedyncze rzeczy w skali miesiąca mogą się zdarzyć. Natomiast nie ma sytuacji, że karetki stoją wiele godzin pod szpitalem” – mówił.

Czytaj też:  Niedzielski: Wkroczyliśmy w piątą falę, 30 586 nowych zakażeń koronawirusem

Kuriata przekazał, że obecnie na Warmii i Mazurach nie ma również problemu z brakiem obsady karetek m.in. z powodu sporów dotyczących warunków płacowych.

„Sytuacja może nie jest bardzo napięta, ale w kilku miejscach trwają jeszcze rozmowy ratowników z dyrekcją szpitali będących dysponentem ratownictwa medycznego. Na obecną chwilę nie wpływa to na liczbę funkcjonujących zespołów ratownictwa medycznego” – powiedział.

„Mieliśmy parę dni przerwy w rejonie Szczytna. Tam kilka karetek nie było gotowych, ale wtedy przestawialiśmy do Szczytna dostępne karetki, żeby mieszkańcy byli zabezpieczeni” – zaznaczył.

W szpitalach w woj. warmińsko-mazurskim zajętych jest obecnie 705 z 1079 dostępnych łóżek covidowych, w tym 64 ze 122 respiratorów. Ministerstwo Zdrowa podało w środę, że w regionie wykryto 1095 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 15 osób zmarło na COVID-19, a 16 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama