-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Klimatyzator przenośny czy klimator? Tylko jeden z nich chłodzi

Materiał partneraKlimatyzator przenośny czy klimator? Tylko jeden z nich chłodzi

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym dosyć często, zarówno w sklepach, jak i Internecie, można natknąć się na promocje sprzętu elektronicznego. Szczególnie tego, którego używa się podczas lata. Dobrym tego przykładem jest klimatyzator przenośny.
W promocyjnej cenie takie urządzenie można kupić już za około 1400 złotych. 

W teorii istnieje o wiele tańsza alternatywa.  Wydając od 50 do kilkuset złotych, można kupić klimatyzer/klimator. Czy taki sprzęt jest skuteczny? Okazuje się, że nie. Wyjaśniamy dlaczego!

Co to jest klimatyzer? To NIE jest klimatyzator przenośny bez rury 

Klimatyzer (klimator) swoim wyglądem może przypominać klimatyzator przenośny albo wentylator pokojowy. Niektóre klimatyzery są niewielkie i mieszczą się na biurku, inne potrzebują zdecydowanie więcej miejsca. 

Dodatkowo sprzedawcy w ofertach reklamowych podkreślają, że klimator do działania nie potrzebuje rury. To oczywiste porównanie z klimatyzatorem przenośnym, który do skutecznego chłodzenia musi odprowadzać ciepłe powietrze poza budynek, właśnie przez rurę wyrzutową. 

Warto podkreślić, że montaż rury można wykonać bezinwazyjnie (tj. bez konieczności robienia otworu w ścianie). Służą do tego odpowiednie uszczelki na okno. 

Odprowadzanie ciepłego powietrza poza pomieszczenia jest kluczowym elementem w procesie chłodzenia domu i mieszkania. 

Jak działa klimator wodny? Zimna wody, mokry filtr i wentylator – niestety to za mało  

Klimatyzery działają na prąd, jednak w odróżnieniu od klimatyzatorów przenośnych nie mają sprężarki i innych części, takich jak wymienniki ciepła. Dlatego klimatory są zdecydowanie lżejsze. 

System chłodzenia działa, dzięki 4 głównym elementom: wentylator, pompa wody, zbiornik na wodę oraz filtr absorpcyjny. 

Pompa pobiera ze zbiornika zimną wodę, która następnie nasącza matę absorpcyjną (filtr).
W zbiorniku poza wodą zaleca się umieszczenie kostek lodu lub mocno schłodzonych wkładów, które dodatkowo obniżają temperaturę wody. Ciepłe powietrze z pomieszczenia owiewa filtr, a wentylator wydmuchuje oziębione w ten sposób powietrze. Wszystko dlatego, że zimna woda, którą nasączony jest filtr, pobiera energię, czyli ciepło, z powietrza. 

Prawa fizyki są nieubłagane, jednak czy taki sposób chłodzenia jest skuteczny? Niestety nie. Głównie dlatego, że woda w zbiorniku szybko się nagrzewa, a ciepłe powietrze nie jest odprowadzane poza chłodzone pomieszczenie. 

Klimatyzer nie chłodzi. Jeśli chcesz obniżyć temperaturę w pokoju, to wybierz klimatyzator przenośny 

Serwis ranking-klimatyzatorow.pl przeprowadził test, w którym porównał możliwości chłodzenia klimatyzerów wodnych i klimatyzatorów przenośnych. Wyniki były jednoznaczne*. 

W szczelnie zamkniętym pomieszczeniu o powierzchni około 14 metrów kwadratowych klimatyzery nie zdołały obniżyć temperatury powietrza. Wręcz przeciwnie, temperatura wzrosła o 1-2 stopnie Celsjusza

Dodatkowo klimatory znacznie podwyższyły wilgotność powietrza, a to w połączeniu z temperaturą około 24°C w pomieszczeniu sprawiło, że upał doskwierał jeszcze bardziej. 

W zbliżonych warunkach klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WIFI HEPA obniżył temperaturę o 3 stopnie, zmniejszając także wilgotność powietrza. 

Wszystkie testowane urządzenia generowały podobny w natężaniu hałas (około 60 dB). Różnicą był pobór mocy: klimatory pobierały od 50 do 100 W, natomiast klimatyzator przenośny do 1350 W. Oczywiście różnica ta wynika z obecności sprężarki, dzięki której cały system klimatyzatora przenośnego może skutecznie chłodzić. 

Klimatyzator przenośny – skuteczny w chłodzeniu, grzaniu i oczyszczaniu 

Klimatyzator przenośny to wydatek zdecydowanie większy niż sto złotych. Jednak, na przykładzie klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2, można wskazać wiele dodatkowych zalet takiego urządzenia. 

Służący nam za przykład Fersk Vind 2 posiada pilot, możliwość sterowania przez aplikację Wi-Fi oraz panel z wyświetlaczem. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownik ma pełną kontrolę nad działaniem urządzenia. Może ustawić żądaną temperaturę, czas działania oraz wybrać szybkość pracy wentylatora. 

Dodatkowo w klimatyzatorze przenośnym dostępne są inne tryby pracy niż tylko chłodzenie. Standardem jest funkcja osuszania, pozwalająca na obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Inną opcją jest tryb ogrzewania, dzięki któremu w zimniejsze dni, można ogrzać niedostatecznie ciepły pokój. 

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 wyróżnia się tym, że został wyposażony w filtr HEPA. Filtr tego typu pozwala na skuteczne oczyszczanie powietrza z alergenów roślinnych i zwierzęcych, drobnoustrojów oraz pyłów zawieszonych, które są składnikami powszechnego w Polsce smogu. Czyste powietrze wolne od zanieczyszczeń to gwarancja lepszego zdrowia oraz samopoczucia. 

Ten klimatyzator przenośny w rankingu przygotowanym przez serwis rankig-klimatyzator.pl zajmuje jedną z czołowych pozycji. Jeśli chcesz porównać modele innych marek pod względem ceny i oferowanych funkcji, to koniecznie odwiedź wspomniany ranking. 

Fachowym okiem oceniamy i recenzujemy klimatyzatory przenośne. 

*dokładnie wyniki dostępne w serwisie ranking-klimatyzatorow.pl w artykule Klimator wodny, czy może pokonać upał? Testujemy tani zamiennik klimatyzacji

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane