27 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Biskup Górzyński wręczył medale “Prodesse auso”

OlsztynBiskup Górzyński wręczył medale "Prodesse auso"

Z okazji patrona archidiecezji warmińskiej, św. Andrzeja Apostoła, arcybiskup Józef Górzyński przyznał medale “Prodesse auso” pięciu cywilom, którzy byli zaangażowani w działalność kościoła warmińskiego.

reklama

Medal “Prodesse auso” został odebrany przez katechetę Lecha Boruckiego z Nidzicy, który oprócz prowadzenia lekcji religii jest także nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej i działa na rzecz charytatywnych celów. Wyróżniono również Barbarę Wiktorowicz, Michała Worobcowa i Zenona Złakowskiego, który był działaczem Akcji Katolickiej w Olsztynie, oraz Monikę Leonowicz, zaangażowaną w działalność charytatywną w Olsztynie.

Ustanowienie medalu miało miejsce 30 listopada 2003 roku przez arcybiskupa metropolitę warmińskiego. Medal przyznawany jest dla wyróżnienia osoby o postawie moralnej i etycznej, a także zaangażowania na rzecz edukacji i wychowania chrześcijańskiego, przeciwdziałania aborcji, szerzenia kultury chrześcijańskiej, obrony sztuki i zabytków sakralnych, dobroczynności oraz praw człowieka.

reklama

Medal ma kształt koła. Na awersie znajduje się wizerunek św. Andrzeja, patrona archidiecezji warmińskiej, oraz napis “Prodesse auso”. Na rewersie umieszczony jest baranek, herb archidiecezji warmińskiej, oraz napis “Sancta Warmia”.

Medal “Prodesse auso” był już w przeszłości przyznawany m.in. nauczycielom religii oraz właścicielom firm zajmujących się pracami renowacyjnymi w obiektach sakralnych.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
30 listopada 2021 15:35

Niesamowite wyróżnienie…

Polecane
Ogłoszenia