fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Biskup Górzyński wręczył medale „Prodesse auso”

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Z okazji uroczystości św. Andrzeja Apostoła, patrona archidiecezji warmińskiej, arcybiskup Józef Górzyński wręczył medale „Prodesse auso”. Otrzymały je osoby świeckie zaangażowane w życie kościoła warmińskiego.

Abp. warmiński Józef Górzyński wręczył we wtorek medale „Prodesse auso” (z łac. odważyć się) pięciu osobom: katechecie Lechowi Boruckiemu z Nidzicy, który oprócz nauki religii jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej i działa charytatywnie; zaangażowanej w działalność charytatywną Monice Leonowicz z Olsztyna; pracownicy parafii w Nidzicy Barbarze Wiktorowicz, kościelnemu z Kandyt Michałowi Worobcowi i działaczowi Akcji Katolickiej w Olsztynie Zenonowi Złakowskiemu.

Medal „Prodesse auso” został ustanowiony dekretem arcybiskupa metropolity warmińskiego 30 listopada 2003 r. Przyznaje się go dla uznania postawy moralnej i społecznej i za zaangażowania na rzecz ewangelizacji, kultury chrześcijańskiej, obrony życia poczętego, sztuki i zabytków sakralnych, dobroczynności, edukacji i wychowania chrześcijańskiego oraz praw człowieka.

reklama

Medal ma kształt koła. Na awersie widnieje wizerunek św. Andrzeja, głównego patrona archidiecezji warmińskiej i napis „Prodesse auso”, a na rewersie baranek – herb archidiecezji warmińskiej – i napis „Sancta Warmia”.

Czytaj też:  Nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. "W niedzielę po mszy ruszam z Panem Jezusem do chorych"
reklama

W przeszłości medalem tym honorowane były m.in. siostry zakonne i właściciel firmy zajmującej się pracami renowacyjnymi w obiektach sakralnych.

Patronami głównymi archidiecezji warmińskiej są św. Andrzej Apostoł i św. Wojciech, który zginął ok. 997 r. w Prusach podczas misji chrystianizacyjnej (prawdopodobnie zginął z rąk kapłana Prusów w okolicach Tękit k. Elbląga).

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama