fbpx
-3 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Podpisano umowę na remont Kanału Węgorzewskiego i rzeki Węgorapy

reklama

Polskie Wody podpisały umowę na modernizację Kanału Węgorzewskiego. Będzie budowa nowych wzmocnień nasypu, pogłębią i oczyszczą koryto rzeki. Remont potrwa do października 2022 roku. Projekt będzie dotyczył także brzegów rzeki Węgorapy.

Kanał Węgorzewski jest kanałem żeglownym na głównym Szlaku Jezior Mazurskich, który ciągnie się od Pisza aż po Węgorzewo. Jego długość to 920 metrów.

Umowa na rekultywację kanału podpisana w poniedziałek przewiduje demontaż uszkodzonych wałów i budowę nowych. Koryto rzeki również wymaga oczyszczenia i odblokowania. „Prace odmuleniowe zostaną wykonane do głębokości 1,6 m” – podały Wody Polskie i dodały, że prace potrwają do października przyszłego roku, co oznacza, że w przyszłym sezonie żeglarskim turyści będą musieli się liczyć z utrudnieniami na tej części szlaku.

reklama

Koszt remontu Kanału to ok. 21 mln zł, z czego 17,6 mln zł to dofinansowanie europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur.

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, powiedział w poniedziałek w Węgorzewie, że remont tego kanału i wiele innych podobnych inwestycji na Mazurach jest możliwe tylko dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa i samorządów lokalnych.

Jednocześnie Wody Polskie poinformowały, że trwają prace na rzece Węgorapa, która jest rzeką żeglowną i częścią szlaku Jeziora Mazurskiego.

„Za blisko 22 mln zł rozebrane i wykonane nowe zostaną istniejące zniszczone umocnienia brzegowe, a także odbudowana kamienna kierownica (główka wejściowa na lewym brzegu rzeki Węgorapy z jeziora Mamry) i istniejący narzut kamienny. Celem inwestycji jest zabezpieczenie brzegów rzeki Węgorapy przed rozmywaniem spowodowanym zarówno przez naturalne procesy powodujące erozję brzegu, ale także jednostki pływające” – podały Wody Polskie. Poinformowano, że ten remont potrwa do marca 2023 r. W przypadku tej inwestycji unijne środki regionalne to 18,6 mln zł.

Czytaj też:  W Węgorzewie powstanie pierwszy hotel

„Z Wodami Polskimi dobrze nam się współpracuje, mam nadzieję, że wspólnie uzgodnimy jeszcze wiele inwestycji na szlaku” – podała dyrektor wydziału Polityki Regionalnej w Urzędzie marszałkowskim w Olsztynie Lidia Wójtowicz.

Samorządowcy z Mazur, którzy byli obecni przy podpisaniu umowy w Węgorzewie, podkreślali, że inwestycje na Mazurach służą nie tylko wodniakom i turystom, ale są również cenione przez architektów.

Inwestycja w infrastrukturę wodną na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest częścią większego projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich”. Koszt projektu to 368 mln zł, z czego samorząd województwa przeznaczył 253 mln zł ze środków unijnych, budżetu państwa i Wód Polskich 98 mln zł, a samorządy dołożyły kolejne 17 mln zł.

Obecnie trwają remonty kanałów: Piękna Góra oraz Tałckiego, Mioduńskiego i Szymońskiego na szlaku od Giżycka do Mikołajek. W lipcu zakończył się remont kanału Grunwaldzkiego. 

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama