Polskie Wody podpisały umowę na modernizację Kanału Węgorzewskiego oraz brzegów rzeki Węgorapy. W ramach projektu planowane jest budowanie nowych wzmocnień nasypu, pogłębianie i oczyszczanie koryta rzeki. Realizacja prac potrwa do października 2022 roku.
Kanał Węgorzewski to kanał żeglowny na głównym Szlaku Jezior Mazurskich, który ciągnie się od Pisza aż po Węgorzewo. Jego długość wynosi 920 metrów. Umowa przewiduje demontaż uszkodzonych wałów i budowę nowych. Koryto rzeki również wymaga oczyszczenia i odblokowania. Prace odmuleniowe zostaną wykonane do głębokości 1,6 metra. Koszt remontu Kanału wyniesie około 21 mln zł, z czego 17,6 mln zł pochodzi z dofinansowania europejskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur.
Prace mają jednocześnie objąć przeprowadzenie rekultywacji rzeki Węgorapy, która jest rzeką żeglowną i częścią szlaku Jeziora Mazurskiego. Realizacja inwestycji pozwoli na rozebranie i wykonanie nowych umocnień brzegowych, odbudowanie kamienna kierownicy, a także istniejącego narzutu kamiennego. Remont ręki Węgorapy jest też ważny ze względu na zabezpieczenie brzegów rzeki przed rozmywaniem, które mogą wywołać jednostki pływające. Cały projekt ma zakończyć się do marca 2023 roku.
Remont kanałów jest częścią większego projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich”. Jego koszt to 368 milionów złotych, z czego 98 mln złotych pochodzi z budżetu państwa, Wód Polskich i środków unijnych, natomiast samorządy dołożyły 17 mln złotych. Obecnie trwają prace remontowe na wielu kanałach w regionie.
Źródło: PAP