fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Muzeum zaprezentowało odrestaurowaną karetę z XIX wieku

reklama

Muzeum Historyczne w Ełku odtworzyło XIX-wieczną karetę, która zachowała się w zbiorach muzealnych. Unikalny pojazd będzie wykorzystywany podczas działań edukacyjnych dotyczących rozwoju transportu.

Powóz udostępniony przez Muzeum w Ełku to czterokołowy pojazd zaprzęgowy typu plauka, typowy dla Śląska Cieszyńskiego. Posiada charakterystyczny dach nad kozłem, ze sztywną budą pokrytą skórą.

Wszystkie części konstrukcyjne podwozia i nadwozie są oryginalne włącznie z tapicerkę wnętrza i kozła oraz fartuch stangrecki.

reklama

Obiekt pochodzi z XIX wieki i niezwykle cenny dla muzealników. To unikat w skali kraju. Przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie. Muzeum w Ełku nabyło go w 2019 r. od prywatnej osoby z okolic Grajewa.

Minister kultury dofinansował renowację karety. Prace przeprowadzano tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w oryginalną substancję zabytku. Konserwacją objęto elementy drewniane, metalowe, ze skóry naturalnej, imitujące skórę oraz tkaniny stanowiące część wykończenia karety.

Czytaj też:  Ukradł dwie hulajnogi miejskie. Grozi mu 7,5 roku więzienia

Ten projekt jest wart ponad 340 tys. zł, lecz w jego ramach muzeum planuje też rozpocząć bezpłatne zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie poznają historię rozwoju transportu.

źródło: PAP, fot. muzeum.elk.pl

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama