fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Pełnomocnik wojewody: „Kto się nie szczepi, ten zabija”

reklama

Na Warmii i Mazurach chorzy na COVID-19 zajmują 350 łóżek. Zarażonych jest coraz więcej – powiedział w piątek wojewoda Artur Chojecki. Dodał, że przy zwiększaniu liczby łóżek dla pacjentów z koronawirusem ważne jest, aby nie pogarszać sytuacji pacjentów z innymi schorzeniami.

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie na temat sytuacji epidemiologicznej, wojewoda warmińsko-mazurski poinformował, że w czwartek 832 mieszkańców regionu miało pozytywny wynik testu, a w piątek 269. Spadek ten wynika z faktu, że 11 listopada jest dniem wolnym. „W trakcie czwartej fali staramy się zachować równowagę między rozwijaniem puli łóżek dla pacjentów z COVID a liczbą łóżek dla pacjentów z innymi schorzeniami – tak, aby nie pogarszać sytuacji tych ostatnich” – powiedział wojewoda Chojecki.

Zauważył, że 350 pacjentów już zajmuje łóżka, ale każdego dnia do placówki przychodzi coraz więcej pacjentów. Dodał, że bufor łóżek przygotowanych dla pacjentów z koronawirusem wynosi ok. 35-40 proc.

reklama

„Przygotowani jesteśmy także do zwiększania (liczby) tych łóżek. Na przyszły tydzień planowane jest uruchomienie kolejnych miejsc i oddziałów w naszym województwie – np. szpital w Ostródzie będzie ponownie od poniedziałku szpitalem jednoimiennym” – dodał.

Zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Agnieszka Wabik powiedziała, że ​​epidemia nabiera tempa. „Podobnie jak w zeszłym tygodniu, jedna na pięć osób uzyskała wynik pozytywny, a w tym tygodniu jedna na cztery uzyskała wynik pozytywny. Mamy też wiele przypadków w szkołach, ale epidemia może się też zdarzyć w domach opieki. Kształcenie na odległość odbywa się w łącznie 150 szkołach w regionie. Jedna trzecia uczniów była chora na grypę”.

Dyrektor olsztyńskiego oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski poinformował, że obecnie przygotowywanych jest 535 łóżek dla pacjentów z COVID, a w planach jest uruchomienie 979 łóżek i 128 łóżek respiratorowych. Zwrócił uwagę, że oprócz szpitali w Ostródzie i Nidzicy pacjenci z koronawirusem będą przyjmowani lub już przyjmują szpitale w Olecku, Ełku, Nowym Mieście Lubawskim, Elblągu i Braniewie.

Czytaj też:  Nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. "W niedzielę po mszy ruszam z Panem Jezusem do chorych"

„Jest 7 zespołów transportowych, a docelowo będzie 11” – dodał. Przekonywał do szczepień, ponieważ w regionie poziom wyszczepialności zbliża się do 50 proc.

„Mamy 630 tys. osób zaszczepionych drugą dawką. Widzimy w tej chwili niewielkie, ponowne zainteresowanie szczepieniem, ale serdecznie namawiam do zaszczepienia się, bo nie ma nic lepszego w walce z COVID-19”- powiedział dyr. Zakrzewski.

„Przed nami bardzo trudny okres. Myślę, że nawet nieporównywalny z tym, co się działo podczas trzeciej fali. Jesteśmy przygotowani: mamy transporty covidowe, mamy dużo sprzętu ochrony indywidualnej, a szpitale są +uzbrojone po zęby+. Natomiast to od ludzi zależy czy sobie poradzimy. Jest ryzyko, że +dojdziemy do ściany+ i nie będziemy mogli przekształcać kolejnych szpitali w szpitale covidowe bez blokowania leczenia osób czystych”- dodał pełnomocnik wojewody do spraw szczepień Krzysztof Kuriata.

Powiedział: „kto się nie szczepi, ten zabija”. „Proszę pamiętać, że jeżeli ktoś jest niezaszczepiony, to rozsiewa wariant delta. W szpitalach covidowych chorują osoby niezaszczepione i prawie wszystkie, które umierają są osobami niezaszczepionymi. Bez procesu szczepień, możemy nie dać rady” – zakomunikował Kuriata.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama