9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024
reklama

Od poniedziałku można ubiegać się o nowe dowody osobiste o dwóch cechach biometrycznych

WiadomościOd poniedziałku można ubiegać się o nowe dowody osobiste o dwóch cechach...

Od poniedziałku można składać wnioski o nowe dowody osobiste z dwiema cechami biometrycznymi: zdjęciem twarzy oraz dwoma odciskami palców. Od niedzieli dokument dla dzieci w wieku poniżej 12 lat bez odcisków palców i podpisu będzie można zamówić online.

reklama

Nowe dowody osobiste będą mieć inny wygląd: na awersie w prawym górnym rogu widnieje nazwa kraju PL na tle flagi UE, a na końcu dokumentu znajduje się miejsce na podpis właściciela. Na odwrocie słowa „Numer identyfikacyjny” zostały zastąpione przez „Numer seryjny i numer dokumentu”.

Ponieważ odciski palców i podpis muszą zostać złożone w sekretariacie, nie ma możliwości złożenia elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego. W każdym powiecie są natomiast stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem.

reklama

Nowe dowody wydawane osobom powyżej 12 roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym przez 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe, będą ważne przez 12 miesięcy.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania ustawodawstwa krajowego do prawa unijnego. Dowody wydawane przed wprowadzeniem nowych przepisów zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Detroit
8 listopada 2021 08:03

Potem baza odcisków automatycznie zaimportuje się do bazy policji i wiele przestępstw od razu się wyjaśni.

Polecane
Ogłoszenia