fbpx
4 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Od poniedziałku można ubiegać się o nowe dowody osobiste o dwóch cechach biometrycznych

reklama

Od poniedziałku można poprosić o nowe dowody tożsamości z dwiema cechami biometrycznymi: oprócz zdjęcia twarzy, dwa odciski palców.

Poniedziałek to pierwszy dzień, w którym można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Dokument dla dzieci poniżej 12 lat bez odcisków palców i podpisu będzie można zamówić online od niedzieli.

„Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to proces wieloetapowy. Dziś go zakończyliśmy, zaprezentowaliśmy nową wersję systemu ewidencji państwowej” – relacjonował na konferencji minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. naciśnij. w niedzielę.

reklama

Oprócz zdjęcia twarzy przesłanego w 2019 r. nowe dowody osobiste będą miały dwa odciski palców i odręczny podpis posiadacza.

Zmienia się również wygląd samego dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu nazwa kraju (PL) na tle flagi Unii Europejskiej. W konsekwencji przesunięta jest informacja, że ​​dokument ma chip. Na końcu dokumentu znajduje się miejsce na podpis właściciela. Na odwrocie słowa „Numer identyfikacyjny” zastępuje się słowami „Numer seryjny i numer dokumentu”.

Ponieważ zarówno odciski palców, jak i podpis muszą być złożone w sekretariacie, nie ma możliwości złożenia elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego (od 7 listopada tylko wnioski o wydanie dowodu osobistego dla dzieci poniżej 12 roku życia).

„Od początku wprowadzania nowych dowodów osobistych naszym priorytetem jest bezpieczeństwo polskich danych i jak najlepsza obsługa przy składaniu wniosków o nowe dokumenty” – powiedział minister Janusz Cieszyński. „Powtarzając proces zakupu możemy być pewni, że urządzenia, skanery, które służą do zbierania odcisków palców, spełniają wymogi bezpieczeństwa” – dodał.

Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Wszystkie skanery zostały już dostarczone do gmin; dostarczyliśmy dokładnie 750 skanerów do 279 lokalizacji”.

Czytaj też:  W szpitalu dziecięcym zajęte są niemal wszystkie łóżka, wstrzymano odwiedziny

Wnioski można składać w urzędzie gminy, jednak dla osób, które nie mogą udać się do urzędu, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12miesięczny okres ważności.

Nowe dowody osobiste początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu. Pod koniec września nowe czytniki były we wszystkich gminach i rząd ogłosił termin wdrożenia rozwiązań.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania ustawodawstwa krajowego do prawa unijnego. Nie musisz wymieniać żadnych istniejących dowodów. Są ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od 8 listopada do końca br. około 100 tys. osób zostanie wymienionych z powodu wygaśnięcia obecnego dokumentu, a ponad 17 tys. będzie się ubiegać o ukończenie 18 lat. W przyszłym roku – 2022 – Karty identyfikacyjne muszą być wymienione przez około 1 725 300 osób, ponieważ ich ważność wygasa, a około 151 200 osób, które ukończyły 18 lat, musi się o nie ubiegać.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama