9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024
reklama

Ekonomiści: inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc.

WiadomościEkonomiści: inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc.

Prognozy ekonomistów wskazują, że inflacja wzrośnie na koniec roku i przekroczy poziom 7 proc. Wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że inflacja nie osiągnie 10 proc., ale 7-8 proc. jest realne. Ekonomiści Alior Banku, PKO BP i Banku Pekao mają zbliżone prognozy wzrostu inflacji i uważają, że szczyt inflacji wyniesie około 7 proc., z ryzykiem, że może to być nieco wyższy poziom.

reklama

Ekonomiści przewidują, że szczyt inflacji zostanie osiągnięty w grudniu, a w styczniu czy lutym poziom inflacji nie powinien znacznie odbiegać od tego z grudnia. Jednak dużą rolę w prognozach odgrywa podwyżka cen energii elektrycznej. Wszyscy eksperci są zgodni, że inflacja będzie wzrastać, ale na koniec grudnia nie powinna przekroczyć 7,2-7,3 proc. i że szczyt inflacji przypadnie na I kwartał przyszłego roku.

Prognozowanie inflacji jest trudne ze względu na różne czynniki wpływające na jej wzrost w ostatnim czasie. Dynamika wskaźnika wzrostu cen przekraczała bowiem prognozy. Inflacja przyspieszyła nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia