fbpx
-10 C
Olsztyn
środa, 8 grudnia, 2021
reklama

Ekonomiści: inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc.

reklama

Inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc. – wynika z prognoz ekonomistów, z którymi rozmawiała. Przyznają jednak, że ze względu na to, że inflacja co miesiąc zaskakuje swoją wysokością, możliwe są i wyższe poziomy.

„Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 proc., ale 7-8 proc. jest realne. Nasze modele makroekonomiczne nie pokazują 10 proc., więcej skupiamy się na 7-8 proc. Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku” – powiedział we wtorek wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Ekonomiści, z którymi rozmawiała, mają zbliżone prognozy wzrostu inflacji.

reklama

„Szczyt inflacji wyniesie ok. 7 proc., choć jest ryzyko, że może to być nieco wyższy poziom. I ten szczyt osiągniemy w grudniu. W styczniu czy lutym poziom inflacji nie powinien mocno odbiegać od tego z grudnia, choć tutaj dużo zależy skali podwyżki cen energii elektrycznej, jaka zostanie zaakceptowana” – powiedziała Agata Filipowicz-Rybicka, główna ekonomistka Alior Banku.

„Inflacja w tym roku będzie rosła, ale na koniec grudnia nie powinna być wyższa niż 7,2-7,3 proc. Zakładamy jednak, że szczyt inflacji przypadnie na I kwartał przyszłego roku. Nie spodziewamy się wtedy dwucyfrowej inflacji, ale to, jaki pozom wskaźnik wzrostu cen osiągnie poziom, będzie zależeć od tego, jak mocno wzrosną taryfy na energię elektryczną a także od tego, jakie będą działania rządu, mające ograniczyć skalę wzrostu cen energii i paliw. Minister Patkowski mówił bowiem, że rząd rozważa działania, mające ograniczyć skalę wzrostu cen” – powiedziała Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO BP.

Czytaj też:  Na dopłaty do cen energii rząd chce przeznaczyć około 1,5 mld zł

„W pierwszym kwartale 2022 r. inflacja niemal na pewno wzrośnie do ponad 7 proc., może nawet osiągnie poziom 8 proc. Wszystkie zależy od tego, co będzie się działo z cenami energii. Niestety, nie można wykluczyć nawet 10-proc. inflacji” – powiedział Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.

Ekonomiści przyznają, że ze względu na pojawiające się obecnie różnego rodzaju czynniki prognozowanie inflacji jest wyjątkowo trudne. W ostatnim czasie dynamika wskaźnika wzrostu cen przekraczała prognozy. Jeszcze kilka miesięcy temu bowiem nikt nie spodziewał się takiego przyspieszenia inflacji nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. 

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama