fbpx
1 C
Olsztyn
piątek, 3 grudnia, 2021
reklama

Spore zainteresowanie kwestą na olsztyńskich cmentarzach

reklama

Na olsztyńskich cmentarzach przy ulicy Poprzecznej oraz w Dywitach odbywają się w poniedziałek zbiórki na renowację zabytkowych nekropolii. „Zainteresowanie kwestą wśród odwiedzających cmentarze jest spore” – powiedział prezes komitetu ratowania dawnych cmentarzy ks. Łukasz Stachelek.

„W zeszłym roku przygotowywaliśmy organizację kwesty, ale do niej nie doszło, ponieważ ze względów epidemicznych cmentarze były zamknięte. Zorganizowaliśmy kwestę internetową, podczas której zebraliśmy w 1,7 tys. zł”- powiedział ks. Stachelek.

Dodał, że dwa lata temu na cmentarzach olsztyńskich do puszek – na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii – zebrano ponad 20 tys. zł.

reklama

Prezes Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie ks. Łukasz Stachelek powiedział, że do kwesty na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej zgłosiło się 28 wolontariuszy a dużej mniej na cmentarzu w Dywitach. Kwesty są prowadzone wyłącznie 1 listopada.

Czytaj też:  Chciał zapłacić mniej za cukierki. Grozi mu 8 lat więzienia

„Okres pandemii sprawił, że mniej jest wolontariuszy do zbierania. Społecznicy, którzy do tej pory kwestowali, zwłaszcza ci starsi zrezygnowali. Musieliśmy angażować nowych społeczniów” – dodał.

„Na ogół ludzie wiedzą na co zbieramy pieniądze, ale są też tacy, którzy podchodzą i się dopytują” – podkreślił ks. Stachelek.

Zebrane pieniądze będą przeznaczone na renowację starych pomników, okuć i krzyży na cmentarzach św. Jakuba i św. Józefa w Olsztynie. Konkretne pomniki będą wyznaczone w zależności od wysokości tegorocznych zebranych funduszy – podkreślił ks. Stachelek.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama