5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

W jednym z polskich lasów znaleziono szatana

KrajW jednym z polskich lasów znaleziono szatana

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu doniosła o odkryciu rzadkiego gatunku grzyba, zwanej szatanem, w wielkopolskim lesie. Krwistoborowik szatański, ponieważ jest gatunkiem krytycznie zagrożonym i chronionym od 2014 roku, specjaliści nie ujawniają, gdzie dokładnie został znaleziony.

reklama

Według Piotra Grzesia z RDLP, szatan jest tak rzadki, że występuje na kilkunastu tylko stanowiskach w Polsce. Najlepiej poznanymi obszarami szatana w kraju są Góry Kaczawskie i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Lesnicy nie chcą ujawniać lokalizacji nowego stanowiska, by nie zniszczyć siedliska tego rzadkiego grzyba.

Krwistoborowik szatański ma białoszare kapelusze do 30 cm średnicy i growy, baryłkowaty trzon. W odpowiednich warunkach trzon zabarwi się na intensywnie krwistoczerwony kolor, stąd nazwa rodzajowa grzyba. Miąższ kapelusza i trzonu z niebiesknieje pod wpływem dotyku, a starzejące się osobniki wydzielają specyficzny, nieprzyjemny zapach. Grzyb ten jest jadalny, ale uznawany jest za trujący. Toksyny zawarte w surowym owocniku wywołują zapalenie żołądka i jelit, biegunkę, wymioty, drgawki i ból brzucha.

reklama

Marlena Kowalkowska, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Poznaniu, zapewnia, że znalezione stanowisko jest otoczone opieką, by siedlisko szatana przetrwało w spokoju. W polskich lasach występuje ok. 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych, a średnio każdego roku zbieranych jest ok. 100 tys. ton, o wartości rynkowej ok. 700 mln zł.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia