fbpx
-1 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Prezydent Grzymowicz wydał pilny apel do mieszkańców Olsztyna

reklama

Połamane drzewa i uszkodzone budynki – to niektóre ze skutków nawałnicy, jaka przeszła nad Olsztynem w czwartek (21 października). Na szczęście nikt nie ucierpiał w trakcie załamania pogody.

Olsztyńscy strażacy i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały ręce pełne roboty. Od czwartkowego popołudnia przez wiele godzin reagowali na zgłoszenia napływające praktycznie z każdej części naszego miasta. Łącznie strażacy odnotowali około 150 interwencji.

– Na terenie miasta powalonych zostało kilkadziesiąt drzew – informuje dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik. – Do dyżurnego miasta dotarły także zgłoszenia o niemal 10 awariach energetycznych, trzech uszkodzonych dachach oraz zniszczonych elementach budynków.

reklama

Dachówki zostały zerwane m.in. z budynków Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Kościuszki oraz pobliskiego Urzędu Marszałkowskiego. Ucierpiały też olsztyńskie parki – wiatr powalił drzewa w Podzamczu i w Centralnym.

– Ogromne zniszczenia dotknęły Park Kusocińskiego – mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. – Uszkodzone zostały zlokalizowane tam plac zabaw i siłownia. Poza tym połamanych zostało wiele charakterystycznych wierzb. Drzewa powalone zostały także na terenie Lasu Miejskiego.

Wskutek czwartkowej nawałnicy została uszkodzona hala targowa Zatorzanka. Obiekt został wyłączony z użytku do odwołania. Wiatr poprzewracał szykany i znaki wzdłuż placów budowy nowej, tramwajowej infrastruktury. Poza tym zerwany został dach punktu pobieraia wymazów przy hipermarkecie Auchan.

– Apeluję do wszystkich mieszkańców naszego miasta o ostrożność i rozwagę – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Szczególnie, gdy będą Państwo przechodzić w pobliżu drzew, które mogą być osłabione wskutek tej nawałnicy. Proszę też nie ignorować wygrodzeń w pobliżu budynków, z których mogą spadać dachówki. Zachowajmy w najbliższym czasie szczególną ostrożność.

Czytaj też:  Nie płacił alimentów. Został złapany na przejściu granicznym

Meteorolodzy ostrzegają, że także w piątek (22 października) może mocno wiać, w porywach do 80 km/h z zachodu i południowego zachodu.

Pełna treść apelu prezydenta.

Szanowni Państwo,

nawałnica, jaka przeszła w czwartek (21 października) nad Olsztynem była jedną z większych, z jakimi mierzyliśmy się w ostatnim czasie. Skutki wichury oraz straty nią spowodowane nie zostały jeszcze do końca oszacowane, ale z całą pewnością są bardzo duże. Na szczęście wichura nie spowodowała ofiar w ludziach.

Ponieważ meteorolodzy ostrzegają, że także w piątek (22 października) w Olsztynie może mocno wiać, a wiatr w porywach może osiągać do 80 km/h apeluję do wszystkich mieszkańców naszego miasta o ostrożność i rozwagę. Szczególnie dotyczy to terenów parkowych i cmentarzy. Proszę o to szczególnie w sytuacjach, gdy będą Państwo przechodzić w pobliżu drzew, które mogą być osłabione wskutek wczorajszej nawałnicy. Proszę też nie ignorować wygrodzeń w pobliżu budynków, z których mogą spadać dachówki. Zachowajmy w najbliższym czasie szczególną ostrożność i o ile to możliwe pozostańmy w domach.

Zachęcam także do śledzenia prognoz pogody i informacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publikowane alertów Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa oraz na portalu Bezpieczny Olsztyn – www.bezpieczny.olsztyn.eu.

Z poważaniem,
/-/ Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

fot. UM Olsztyn

źródło: UM Olsztyn

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama