6 C
Olsztyn
niedziela, 19 maja, 2024
reklama

Nagroda literacka Warmii i Mazur “Wawrzyn 2020” dla Wacława Sobaszka

OlsztynNagroda literacka Warmii i Mazur "Wawrzyn 2020" dla Wacława Sobaszka

Wacław Sobaszek, jeden z założycieli Teatru Węgajty, został wyróżniony Nagrodą Literacką Warmii i Mazur “Wawrzyn 2020” za swoją książkę “Spiski życiowe”.

reklama

“Spiski życiowe. Dziennik węgajcki 1982-2020” to zbiór tekstów pisanych przez autora na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Publikacja dotyczy refleksji na temat codziennych doświadczeń na warmińskiej wsi oraz działań Teatru Węgajty, którego Wacław Sobaszek jest współzałożycielem (wraz z żoną Erdmute). Książka to połączenie formy dziennika, fragmentów reportażu i wierszy.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody Sobaszek powiedział: “Jest to książka o zmianach, ale skoro czytelnicy się w niej odnajdują, to znaczy, że te zmiany należą do szerszego kręgu ludzi”. Dodał również, że jedną z tych zmian jest fakt, że Olsztyn, miasto, w którym mieszka, nie jest już postrzegane przez jego mieszkańców jako prowincja. “Jeśli przestają przekonywać nas, że nie jesteśmy prowincją, to oznacza, że jakiś problem został rozwiązany” – powiedział Sobaszek.

reklama

Wacław Sobaszek oraz jego żona Erdmute od 1982 roku podejmują w Węgajtach szereg działań teatralnych, przygotowują spektakle, organizują wyprawy kolędnicze, zapustne i alelujkowe, a Węgajty są również gospodarzem międzynarodowego festiwalu “Wioska Teatralna”. Pod szyldem Teatru Potrzebnego tworzą spektakle z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Realizują też projekty teatralne w Albanii, Białorusi i na Tajwanie, a także program teatralno-ekologicznej aktywności do roku 2030: “Źródła i przyszłość”.

Nagrodę “Wawrzyn Czytelników” otrzymała książka Marcina Cieleckiego “Archipelag Lewiatana”, natomiast za wybitne walory edytorskie i poznawcze wyróżniono książkę “Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii” Jana Zygmunta Trusewicza.

Nagroda literacka “Wawrzyn” przyznawana jest regionalnym autorom od 2004 roku, a organizatorem konkursu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia