24 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nagroda literacka Warmii i Mazur „Wawrzyn 2020” dla Wacława Sobaszka

OlsztynNagroda literacka Warmii i Mazur "Wawrzyn 2020" dla Wacława Sobaszka

Wacław Sobaszek, jeden z założycieli Teatru Węgajty, został wyróżniony Nagrodą Literacką Warmii i Mazur „Wawrzyn 2020” za swoją książkę „Spiski życiowe”.

reklama

„Spiski życiowe. Dziennik węgajcki 1982-2020” to zbiór tekstów pisanych przez autora na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Publikacja dotyczy refleksji na temat codziennych doświadczeń na warmińskiej wsi oraz działań Teatru Węgajty, którego Wacław Sobaszek jest współzałożycielem (wraz z żoną Erdmute). Książka to połączenie formy dziennika, fragmentów reportażu i wierszy.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody Sobaszek powiedział: „Jest to książka o zmianach, ale skoro czytelnicy się w niej odnajdują, to znaczy, że te zmiany należą do szerszego kręgu ludzi”. Dodał również, że jedną z tych zmian jest fakt, że Olsztyn, miasto, w którym mieszka, nie jest już postrzegane przez jego mieszkańców jako prowincja. „Jeśli przestają przekonywać nas, że nie jesteśmy prowincją, to oznacza, że jakiś problem został rozwiązany” – powiedział Sobaszek.

reklama
Konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza i innych instytucji kultury w Olsztynie

Wacław Sobaszek oraz jego żona Erdmute od 1982 roku podejmują w Węgajtach szereg działań teatralnych, przygotowują spektakle, organizują wyprawy kolędnicze, zapustne i alelujkowe, a Węgajty są również gospodarzem międzynarodowego festiwalu „Wioska Teatralna”. Pod szyldem Teatru Potrzebnego tworzą spektakle z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Realizują też projekty teatralne w Albanii, Białorusi i na Tajwanie, a także program teatralno-ekologicznej aktywności do roku 2030: „Źródła i przyszłość”.

Nagrodę „Wawrzyn Czytelników” otrzymała książka Marcina Cieleckiego „Archipelag Lewiatana”, natomiast za wybitne walory edytorskie i poznawcze wyróżniono książkę „Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii” Jana Zygmunta Trusewicza.

reklama

Nagroda literacka „Wawrzyn” przyznawana jest regionalnym autorom od 2004 roku, a organizatorem konkursu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Źródło: PAP

Paulina Grabowska z Mazur zawalczy o koronę Miss Polski
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Spektakularny Flash Mob w Galerii z udziałem Iwony Pavlović
Spektakularny Flash Mob w Galerii z udziałem Iwony Pavlović