fbpx
4 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Blisko 120 mln Afrykańczyków zagrożonych przez zmiany klimatu

reklama

Blisko 120 mln najbiedniejszych Afrykańczyków jest zagrożonych przez zmiany klimatu – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Mieszkańcy Afryki już mocno odczuwają skutki globalnego ocieplenia, choć kontynent odpowiada zaledwie za 4 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych – podkreśla WMO.

„Pogarszają się nie tylko warunki bytowe, ale także wzrasta liczba ludzi dotkniętych tym zjawiskiem. Szacuje się, że do 2030 roku nawet 118 mln najbiedniejszych mieszkańców Afryki będzie zagrożonych przez susze, powodzie i ekstremalne temperatury, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki” – wskazała we wstępie do raportu Josefa Correia Sacko, przedstawicielka Unii Afrykańskiej ds. gospodarki wiejskiej i rolnictwa.

WMO definiuje najbiedniejszych mieszkańców jako tych, którzy muszą się utrzymać za mniej niż 1,9 dolara dziennie.

reklama

„W Afryce subsaharyjskiej zmiany klimatu mogą dodatkowo obniżyć PKB o 3 proc. do roku 2050” – zaznaczyła Sacko.

Sekretarz generalny WMO Petteri Taalas oświadczył podczas prezentacji raportu, że w ubiegłym roku temperatury w Afryce rosły, „przyspieszając podnoszenie się poziomu mórz”, a także powodując ekstremalne warunki pogodowe, takie jak powodzie, susze czy osunięcia ziemi. Wszystkie te zjawiska są wskaźnikami zmian klimatu.

Czytaj też:  Motorniczy tramwaju linii nr 2 uratował życie pasażerce, która miała zawał serca

Autorzy raportu zwracają też uwagę na topniejące lodowce w Afryce, które – jak podkreślają – mogą zupełnie zniknąć z kontynentu w ciągu następnych 20 lat. „Według szacunków lodowiec na (górze) Kenia roztopi się 10 lat wcześniej. Tym samym będzie to pierwsze pasmo górskie całkowicie pozbawione lodowca na skutek zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka” – wynika z publikacji.

Raport WMO powstał m.in we współpracy z Komisją Unii Afrykańskiej, Komisją Gospodarczą Narodów Zjednoczonych ds. Afryki (ECA) oraz innymi agendami ONZ.

źródło: PAP

Zobacz też: Klimatyzator przenośny czy klimator? Tylko jeden z nich chłodzi

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama