14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Sprawdź model telewizora, być może przed 1 lipca 2022 r. trzeba będzie go wymienić

WiadomościSprawdź model telewizora, być może przed 1 lipca 2022 r. trzeba będzie...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Korzystanie z telewizji naziemnej od 1 lipca 2022 r. może wiązać się z koniecznością wymiany telewizora na nowy; warto już teraz sprawdzić model odbiornika pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2 – radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

reklama

Jak zwrócił uwagę UOKiK we wtorkowej informacji, już w przyszłym roku widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej. Nowy standard – DVB-T2 – będzie obwiązywał od 1 lipca 2022 r.

„Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany. Warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych” – wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w informacji Urzędu, który w trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowił włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową naziemną telewizję cyfrową (#GotowiNaDVBT2).

26-letnie taksówkarz przywiózł pasażera na granicę. Samochód był w leasingu, ale za niego nie płacił
reklama

Urząd zwrócił uwagę, że nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów – widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. „Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje” – podkreślono.

Jak wyjaśnił UOKiK, większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu – DVB-T jak i nowego – DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień. „Jeśli masz wątpliwości, czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta” – radzi Urząd. W przypadku, gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki – tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami („set-top-box”).

23-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego został zaatakowany nożem przez 38-latka
reklama

Urząd proponuje, by podczas kupowania nowego sprzętu zapytać sprzedawcę, czy telewizor: odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2; odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H) oraz kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. „Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.” – czytamy.

Dodano, że w przypadku rozdzielczości 4K sprzęt powinien spełniać również wymogi: odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10; odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Więcej informacji na temat DVB-T2 można znaleźć na stronie cyfrowa TV.

źródło: PAP

Zobacz też: Jak wybrać dobry telewizor?

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×