3 C
Olsztyn
środa, 20 listopada, 2024
reklama

Ból menstruacyjny – leki i domowe sposoby

Materiał zewnętrznyBól menstruacyjny – leki i domowe sposoby

Menstruacja to naturalny proces wiążący się niestety z niemiłymi objawami. Poza krwawieniem miesiączce towarzyszą słabsze lub silniejsze dolegliwości bólowe i skurcze w obszarze jamy brzusznej. Jak radzić sobie z bólem menstruacyjnym? Co zrobić, by miesiączka nie kojarzyła się z nieuniknioną udręką i nie przeszkadzała w realizacji planów?

Leki na ból menstruacyjny – co można stosować?

Ból menstruacyjny pojawia się zwykle w pierwszych dniach okresu. Niekiedy odczuwa się go także przez kilka dni przed miesiączką. Skąd bierze się ten symptom? Ból menstruacyjny jest efektem skurczów mięśni macicy, a także uwrażliwienia tkanek na bodźce bólowe spowodowanego przez zmiany hormonalne zachodzące w ciele. Nieprzyjemne dolegliwości odczuwa się zazwyczaj w podbrzuszu. Ból menstruacyjny może promieniować też na dolne partie pleców.

Najmocniejsze dolegliwości odczuwa się w trakcie pierwszych trzech dni miesiączki. Wiele kobiet określa bolesność miesiączki jako niedużą albo średnią. U niektórych ból menstruacyjny potrafi być jednak bardzo silny, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Odczuwane dolegliwości bólowe dzieli się na pierwotne lub wtórne. W pierwszym przypadku nie wynikają one ze zmian chorobowym w organizmie, a w drugim – są rezultatem schorzeń takich jak endometrioza, mięśniak macicy, zespół policystycznych jajników czy innych problemów ze zdrowiem.

Ograniczenie wtórnych bólów miesiączkowych wymaga rozpoznania i wyleczenia choroby wywołującej omówione dolegliwości. Pierwotny ból menstruacyjny można złagodzić, stosując domowe sposoby, a także tabletki na bóle miesiączkowe. Wspomniane preparaty mają działanie przeciwbólowe (wówczas zawierają paracetamol, ibuprofen albo inny lek z grupy NLPZ) albo rozkurczowe (w ich składzie znajduje się wtedy np. drotaweryna). Ponadto w przypadku bardzo bolesnych albo obfitych miesiączek lekarz może zaproponować terapię hormonalną.

Domowe sposoby na ból podczas miesiączki

Tabletki przeciwbólowe czy leki rozkurczowe nie są jedynym rozwiązaniem w przypadku bólu menstruacyjnego. Zanim zastosuje się jakikolwiek preparat, warto spróbować domowych sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Podczas miesiączki przede wszystkim zaleca się relaks i odpoczynek. W miarę możliwości trzeba ograniczać stres i zmęczenie, a jeśli się pojawią, warto starać się rozluźnić i zrobić dla siebie coś miłego. Jeżeli ból menstruacyjny nie jest zbyt uciążliwy, pomocna w zminimalizowaniu nieprzyjemnych dolegliwości okaże się umiarkowana aktywność fizyczna, np. lekkie ćwiczenia rozciągające, spacer czy joga. Dla odprężenia można ponadto napić się naparu z melisy czy rumianku. Jeżeli miesiączka nie jest zbyt obfita, ból i skurcze pomoże złagodzić także rozgrzewający okład na brzuch. Do obolałego miejsca można przyłożyć termofor albo butelkę z ciepłą wodą.

Podczas miesiączki lepiej unikać alkoholu, niezdrowych przekąsek czy długich, ciepłych kąpieli. Wspomniane czynniki mogą nasilać nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące menstruacji – zwiększać krwawienie, bolesność skurczów albo powodować wzdęcia. Warto wiedzieć, że w trakcie okresu nie trzeba rezygnować z treningów. Wystarczy zmniejszyć ich intensywność.

Choć ból menstruacyjny jest naturalnym objawem miesiączki i zwykle nie powinien niepokoić, można ograniczyć jego intensywność, by lżej znosić „te dni”. W łagodzeniu dolegliwości pomagają zarówno domowe sposoby, jak i leki o działaniu przeciwbólowym lub rozkurczowym. Jeśli omówione metody się nie sprawdzają, a silne bóle utrudniają normalne funkcjonowanie, należy zgłosić się do ginekologa w celu dobrania odpowiedniego leczenia.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane