Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie udzielili skutecznej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, którego zauważyli podczas interwencji w budynku gospodarczym. 35-latek nie ruszał się, miał sine usta i charczał. W pewnym momencie stracił oddech.
Wychodząc do służby policjant nigdy nie może być pewny tego, co go na niej spotka, jednak na wszystko musi być przygotowany. I nie ma przy tym znaczenia staż służby i doświadczenie. Przekonali się o tym policjanci, którzy w sobotę (18.09.2021r.) zostali skierowani na interwencję do jednego z mieszkań w gminie Gietrzwałd.
Sierż. szt. Paweł Fiedorowicz, post. Żaneta Trela oraz post. Krystian Stróż na miejsce dotarli około godziny 20:50. Tam usłyszeli odgłosy dochodzące z budynku gospodarczego. Wewnątrz policjanci znaleźli mężczyznę, który leżał na wznak wciśnięty między szafę i kanapę. 35-latek nie ruszał się, miał sine usta, charczący oddech, jamę ustną wypełnioną wymiocinami i pianą. Policjanci wyciągnęli mężczyznę na zewnątrz i powiadomili pogotowie ratunkowe, sami natomiast ułożyli go w pozycji bezpiecznej, sprawdzili czynności życiowe. W pewnym momencie mężczyzna przestał oddychać. Sierż. szt. Paweł Fiedorowicz przystąpił do resuscytacji krążeniowo – oddechowej, a post. Krystian Stróż udrażniał drogi oddechowe. Po około 2 minutach mężczyzna odzyskał oddech, a policjanci ponownie ułożyli go w pozycji bezpiecznej bocznej i kontrolowali jego funkcje życiowe do czasu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego.
Dzięki natychmiastowej i profesjonalnej reakcji policjantów, przytomnego mężczyznę przewieziono do szpitala w Olsztynie, gdzie otrzymał potrzebną pomoc.
Szkolenie z zakresu prawidłowego i skutecznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, jest jednym z najważniejszych elementów kursu, jaki przechodzą policjanci już na pierwszym etapie swojej służby. Wszystko po to, by każdy policjant, nawet ten z krótkim stażem służby, wiedział jak się zachować w sytuacji jak ta opisana powyżej.
Źródło: KWP Olsztyn