Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej informacji odnośnie modliszek spotykanych w mieszkaniach, na balkonach czy nawet chodnikach miast. Jest to gatunek objęty ochroną, dlatego nie wolno krzywdzić żadnych napotkanych na swojej drodze osobników.
Modliszka zwyczajna (europejska) to jedyny przedstawiciel modliszek w Europie Środkowej. Te zwierzęta żyją raczej w strefie tropikalnej lub subtropikalnej, ale zmiany klimatu przywiodły je również do Polski. Nazwa pochodzi od pozycji, w jakiej modliszki funkcjonują – łudząco przypomina osobę w trakcie modlitwy.
Inwazja modliszek?
Od jakiegoś czasu pojawiają się doniesienia na temat coraz częstszej obecności tych zwierząt w pobliżu ludzi – w mieszkaniach, na balkonach, na chodnikach. W poprzednich latach nie spotykano tak wielu osobników tego gatunku.
To ciekawe zjawisko wzbudziło tak duże zainteresowanie, że naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego chcą stworzyć mapę występowania modliszki. Poprosili o przesyłanie zdjęć osobników tego gatunku do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego w razie spotkania ich na swojej drodze.
Do zwierząt należy podchodzić ostrożnie, ponieważ ich ugryzienie, choć nie jest niebezpieczne, bywa dość bolesne.
Gatunek objęty ochroną
Modliszki są zwierzętami objętymi ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że zabrania się te zwierzęta zabijać, chwytać czy niszczyć ich siedliska lub ostoje.
Jeszcze jakiś czas temu można było spotkać je głównie na południu Polski. Z czasem przemieściły się również na północ, co skutkuje spotykaniem tych zwierząt m.in. w Olsztynie.
Gdyby tak autor do artykułu dołączył zdjęcie modliszki? Wszyscy o takim stworzeniu słyszeli, mało kto wie jak wygląda.
Nidzica warmińsko-mazurskie 18 sierpnia spotkałam modliszkę na moim balkonie a właściwie moja stopa spotkała skutki tego odczuwałam przez 3 dni mam zdięcia