Na terenie gminy Dubeninki, w Nadleśnictwie Gołdap, na powierzchni około 30 ha, powstał nowy rezerwat przyrody pod nazwą „Czarcia Kępa”, którego celem jest ochrona grądu zboczowego. Rezerwat nie jest dostępny dla turystów.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zarządziła utworzenie nowego rezerwatu. Głównym celem ochrony obszaru jest zachowanie grądu zboczowego na szczególnie urozmaiconej młodoglacjalnej rzeźbie z naturalnymi mechanizmami jego funkcjonowania i regeneracji oraz populacji dzwonka szerokolistnego. Obszar stanowi wyspę leśną w krajobrazie rolniczym. Na terenie rezerwatu zachowały się płaty bogatych gatunkowo grądów zboczowych, m.in. z dominacją lipy i świerka, z udziałem grabu, osiki, brzozy, klonu i wiązu górskiego. Na obszarze tym znajduje się również populacja dzwonka szerokolistnego, która szacowana jest na ponad 5 tysięcy pędów i jest prawdopodobnie największa w kraju. W rezerwacie spotkać można także 13 kęp paprotnika kolczystego, co stanowi unikat w tej części Polski.
„Czarcia Kępa” to już 111. rezerwat przyrody na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Największy z nich, rezerwat faunistyczny „Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce”, zajmuje ponad 4,2 tysiące hektarów, a najmniejszy – „Wyspę na jeziorze Partęciny Wielkie” w gminie Kurzętnik, o powierzchni 0,6 ha – powstał w celu ochrony obuwika pospolitego, rośliny z rodziny storczykowatych.
Eksperci z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie przypominają, że rezerwaty przyrody są szczególnymi obszarami, które z założenia nie są dostępne dla społeczeństwa, chyba że dyrektor ochrony środowiska wyznaczy na nich turystyczne szlaki. W 23 rezerwatach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego istnieje możliwość korzystania z wyznaczonych szlaków pieszych, rowerowych, konnych, kajakowych lub żeglownych. Jednakże 88 rezerwatów, w tym „Czarcia Kępa”, pozostaje zamkniętych dla turystów.
Źródło: PAP