2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Kilkadziesiąt dni izolacji. Czwarta fala pandemii. Będą wysokie kary za oszustwo.

WiadomościKilkadziesiąt dni izolacji. Czwarta fala pandemii. Będą wysokie kary za oszustwo.

Czwarta fala pandemii przyniesie za sobą zmiany w przepisach dotyczących zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Za podanie nieprawdziwych lub niepełnych danych w wywiadzie epidemiologicznym będą wymierzane bardzo wysokie kary pieniężne.

Nowy projekt ustawy przewiduje wprowadzenie kar pieniężnych za zatajenie lub sfałszowanie danych w wywiadzie epidemiologicznym.

– Kto nie udziela żądanych informacji, o których mowa w art. 32a albo udziela ich w niepełnym zakresie, albo udziela informacji nieprawdziwej, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł – czytamy w projekcie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W uzasadnieniu ustawy uwzględnione jest, że wprowadzanie wspomnianych kar ma „charakter prewencyjny”. Wcześniej kary finansowe wymierzano tylko za złamanie obostrzeń oraz naruszenie zasad kwarantanny.

Izolacja potrwa nawet 30 dni

Zgodnie z projektem ustawy, inspektorzy sanitarni otrzymają więcej uprawnień. Będą teraz mogli wydłużyć izolację osoby zakażonej do nawet 30 dni, gdzie na ten moment jej maksymalny czas wynosi 21 dni.

Działania będą mogły być podejmowane już u osób z podejrzeniem zakażenia, a powracający do kraju z obszarów szerzenia się wariantów alertowych zostaną objęci „indywidualnym nadzorem epidemiologicznym”.

Inspektorzy sanitarni będą mogli wystąpić do lekarza o przedłużenie czasu hospitalizacji lub izolacji domowej „do czasu poddania tej osoby badaniom mającym na celu wykluczenie zakażenia”.

Odszkodowania za szczepienia?

Uzasadnienie oraz oceny projektu ustawy liczą prawie 300 stron. Wynika z nich, że opisany w ustawie sposób działania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych wzbudził wiele wątpliwości wśród oceniających.

Z założeń funduszu wynika, że odszkodowania wypłacane będą osobom, u których wystąpią ciężkie niepożądane działania po podaniu szczepionki (m.in. pacjentom po wstrząsie anafilaktycznym oraz hospitalizowanym). Z najcięższymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP) wiążą się szczepienia na COVID-19, dlatego to głównie ich dotyczy rozporządzenie. Decyzje o wypłacie miałby podejmować zespół lekarzy powołany przez Rzecznika Praw Pacjenta.

W ustawie nie ma mowy o odszkodowaniu w przypadku zgonu osoby zaszczepionej, co wytknęli eksperci Business Centre Club. Autorzy projektu odpowiedzieli, że fundusz przewiduje wypłacenie odszkodowania bezpośrednio osobie, u której pojawiły się powikłania. Stwierdzili, że trudno byłoby ustalić, kto ma otrzymać pieniądze po śmierci osoby zaszczepionej.

-(…) zgony w koincydencji czasowej ze szczepieniem wymagają szczegółowej oceny biegłych i weryfikacji działania podmiotów leczniczych i osób udzielających świadczenia szczepienia w prowadzonym postępowaniu sądowym – taki zapis pojawił się w komentarzu do zgłoszonych wątpliwości.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
O tak
17 sierpnia 2021 05:34

Ja bym proponował 6 m-cy izolacji ale w psychiatryku temu co to wymyślił!!!!!! I tak mam ich w d…e!!!!!!

mala
17 sierpnia 2021 08:43

Jadę dzisiaj na grzyby, bo jutro może znowu zamkną lasy i postawią policje do ich pilnowania.

Polecane