W czasie tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich pojawiło się kilka nowych dyscyplin. Jedną z nich jest wspinaczka sportowa. Warto tu krótko wyjaśnić, że wspinaczka sportowa jest odmianą wspinaczki skalnej. Polega na przemieszczaniu na sztucznie stworzonych ścianach z mocowaniem kotew do skały dla asekuracji.
Moda na wspinanie
Sukcesy naszych sportowców w różnych dyscyplinach sportowych sprawiają, że robi się na nie większa moda. Z pewnością dzięki doskonałym wynikom Aleksandry Mirosław na Olimpiadzie w Tokio, niedługo wspinaczka stanie się bardzo popularna. Polka w eliminacjach wspinaczki sportowej była o krok od pobicia rekordu świata.
Wspinanie to trening wytrwałości
Wspinanie jest nie tylko treningiem ciała, ale również wielu cech osobowości. Jedną z nich z pewnością jest wytrwałość w dążeniu do celu. Wiąże się ona ze znalezieniem motywacji wewnętrznej lub zewnętrznej na tyle silnej, żeby dokończyć powierzone zadanie. Celem podczas wspinania jest oczywiście wejście na sam szczyt ścianki. Liczy się jednak nie tylko cel, ale również sposób dotarcia i czas, w jakim przebędziemy dystans. Podczas wspinania pokonujemy swoje słabości, ćwiczymy silną wolę, a także hartujmy motywację wewnętrzną do osiągnięcia zamierzonego celu-wejścia na górę. Dzięki temu uruchamiamy w ośrodku nerwowym wylew dopaminy, czujemy satysfakcję i mamy więcej zapału do kolejnych tego typu wyzwań. Dlatego warto zadbać, by wspinaczkę mogły trenować dzieci już od najmłodszych lat. Dzięki temu będą mogły wyrobić w sobie mechanizmy motywacji wewnętrznej, która jest niezbędna w dorosłym życiu do samorozwoju, a także wykonywania codziennych czynności. Motywacja jest mechanizmem niezbędnym do osiągania sukcesów, pokonywania trudności, a tych nie unikniemy.
Wspinaczka a rozwój mózgu
Wspinanie jest także świetnym treningiem dla umysłu. Dzięki wykonywaniu odpowiednich sekwencji ruchu naprzemiennego, wytwarzają się nowe połączenia neuronowe. Te maja później wpływ na tempo uczenia się, nabywania i magazynowania wiadomości, skupienie uwagi, planowanie ruchu, koncentrację uwagi, syntezę i koordynację wzrokowo-ruchową. Szczególnie w czasach, w których dzieci ruszają się coraz mniej, warto zapewnić im dobry jakościowo trening dla ciała i umysłu jednocześnie. Dlatego polecamy warsztaty wspinaczkowe dla dzieci facebook.com/events/2918975641658612
W każdy wtorek o godz. 17:00 we Wspintegracji na ul. Kościuszki 92/16u w Olsztynie.
Na warsztatach dzieci poznają technikę wspinania, pojęcia z tym związane, nauczą się wspinaczki z asekuracją, w praktyce będą mogły doskonalić zdobyte umiejętności.
Być może będzie to też początek niezwykłej przygody i wyłonienia talentów na miarę mistrzów olimpijskich. Jednak żeby osiągać szczyty za kilkanaście lat, trzeba zacząć już dziś. Warto robić to pod okiem profesjonalistów oraz w miejscu, które zachęca dzieci do podjęcia nauki wspinania. Dlatego zapraszamy do Wspintegracji zarówno na warsztaty wspinaczkowe, jak i na codzienną zabawę.