4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Badania serca – czy są niebezpieczne?

Materiał zewnętrznyBadania serca - czy są niebezpieczne?

Dużym zagrożeniem zarówno na zdrowia, jak i życia są nieleczone choroby serca. Aby wdrożyć odpowiednie leczenie, niezbędna jest jednak diagnostyka w tym kierunku, którą nadzoruje kardiolog Poznań. Obecnie lekarze mają do dyspozycji wiele badań. Pacjenci często pytają, czy są one bezpieczne. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie metody diagnostyczne wykorzystuje lekarz kardiolog Poznań?

Metody diagnostyczne, po które może sięgnąć kardiolog to między innymi:

– wywiad z pacjentem;

– EKG;

– badania krwi – między innymi oznaczenie poziomu złego i dobrego cholesterolu;

– echokardiografia;

– badanie holterowskie;

– próba wysiłkowa.

Każde z tych badań dostarcza nieco innych danych na temat stanu zdrowia pacjenta i kondycji zarówno jego serca, jak i całego układu sercowo – naczyniowego.

Jakie jest znaczenie wywiadu z pacjentem?

Mówiąc o metodach diagnostycznych wykorzystywanych w kardiologii, nie można zapomnieć o wywiadzie lekarskim. Jest to podstawowa metoda, która pozwala zebrać informacje dotyczące dolegliwości występujących u pacjenta. Wywiad pozwala często na postawienie wstępnej diagnozy i dobranie kolejnych metod diagnostycznych. Plusem wywiadu jest to, że jest kompletnie nieinwazyjny. Nie stanowi dla pacjenta żadnego zagrożenia, nie wiąże się z żadnym bólem. Aby jednak miał sens, pacjent musi pamiętać o tym, by jego odpowiedzi zawsze były szczere i zgodne ze stanem faktycznym. Nie należy zatajać przed lekarzem żadnych informacji.

Badanie EKG

To badanie, bez którego nie obejdzie się żaden lekarz kardiolog Poznań. Nierzadko jest ono traktowane wręcz jako badanie przesiewowe. Jego istotą jest rejestracja potencjałów elektrycznych, które pojawiają się na skutek pracy serca. Rejestrowane są one dzięki elektrodom, które przykleja się do ciała. Badanie pozwala określić częstość pracy serca, rytm jego pracy, dostarcza informacji na temat ewentualnych zaburzeń. Mówi o tym, czy serce ma cechy pogrubienia bądź powiększenia. Badanie jest naprawdę szybkie, wykonuje się je w spoczynku. Pacjenci często obawiają się, że może ono być bolesne. Tymczasem wykonanie EKG w ogóle nie boli. Nie jest ono także inwazyjne – nie wiąże się z nim żadne ryzyko.

Echokardiografia

To odmiana badania ultrasonograficznego. Dostarcza informacji na temat wymiarów serca: zarówno jego całości, jak i wybranych części. Na podstawie tego badania może również ocenić czy komory oraz zastawki pracują prawidłowo i zbudowane są tak, jak należy. Jest to kolejne badanie wykonywane w stanie spoczynku, a także kolejne, które dla pacjenta jest w pełni bezpieczne. Podobnie jak wymienione wcześniej badania, echokardiografia w ogóle nie boli.

Badanie holterowskie

Jeśli lekarz chce dokładniejszej, bo trwającej nawet więcej niż dobę, oceny pracy serca, może sięgnąć po badanie holterowskie. Jest ono szczególnie cenne, kiedy zaburzenia w pracy mięśnia sercowego pojawiają się dość rzadko i trudno uchwycić je w klasycznym EKG. Badanie holterowskie może być wykorzystywane zarówno do rejestracji rytmu pracy serca, jak i wartości ciśnienia tętniczego. Co ważne, badanie nie boli, nie jest inwazyjne. Jego wykonanie nie niesie dla pacjenta żadnego ryzyka.

Próba wysiłkowa

To badanie, które pozwala na ocenę pracy serca w czasie wysiłku fizycznego. Pacjent albo jedzie na rowerku stacjonarnym, albo biegnie na bieżni. Przez cały czas monitorowana jest praca serca. Badanie to – o ile wykonane jest pod ścisłą kontrolą personelu medycznego – nie jest niebezpieczne.

Trudno wyobrazić sobie współczesną kardiologię bez metod diagnostycznych, które wskazaliśmy. Wszystkie omówione metody są w pełni bezpieczne, a ich wykonanie dostarcza szeregu cennych informacji na temat kondycji mięśnia sercowego.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane