-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Nowoczesne składane mosty

Materiał zewnętrznyNowoczesne składane mosty

Składane mosty są nam coraz częściej potrzebne do ruchu zastępczego, kiedy remontujemy stały most, do pomocy mieszkańcom w przypadku różnych katastrof – zazwyczaj w przypadku powodzi, przy stawianiu nowych stałych mostów, kiedy na przykład na środek rzeki trzeba dostarczyć odpowiedni sprzęt. Wbrew nazwie mosty składane tymczasowo są również niekiedy stawiane na wiele lat, jako tańszy zamiennik mostów stałych.

Rodzajów mostów tymczasowych i ich modeli jest oczywiście kilka, ale ich uniwersalna budowa pozwala na dowolne łączenie modułów, dzięki czemu możemy liczyć na bezpieczną przeprawę w każdych warunkach. Mimo, że te warunki są w każdym miejscu inne, a składa się na nie między innymi maksymalne obciążenie, rozmiar czy warunki atmosferyczne, po dokładnym sprawdzeniu wszystkich zmiennych specjaliści mają gotowy plan na to, jak idealnie przygotować most na to konkretne miejsce.

Specyfika mostów składanych

Liczba podpór czy pontonów, długość przęseł, rodzaj łożysk, dylatacji, barierek oraz ilość i szerokość jezdni – od tych wszystkich elementów zależy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników mostów składanych. W wyjątkowych warunkach dochodzą do tego dodatkowe elementy usztywniające konstrukcję jeszcze bardziej. W niektórych sytuacjach z modułów buduje się również wiadukty, mosty zwodzone, rampy lub pomosty przeładunkowe. Przy takich konstrukcjach indywidualne podejście do klienta nie jest frazesem, jest absolutną podstawą profesjonalnego podejścia. Jako mosty czasowe ciągle najczęściej stosuje się mosty wzorowane na moście Bailey’a, czyli kratownicowe i panelowe, z uwagi jednak na potrzeby tworzenia coraz wytrzymalszych i szerszych mostów coraz popularniejsze stają się mosty belkowe i blachownicowe, które mają dużo większe elementy, co nieco utrudnia transport modułów, ale z kolei przyspiesza ich łączenie na miejscu. Ich wielką zaletą poza jeszcze większą niż standardowa wytrzymałością jest to, że mogę one mieć nawet ponad 10 metrów szerokości.

Mosty tymczasowe to już nie tylko mosty

Wraz z pochodem nowoczesności i coraz większymi potrzebami mosty służą już nie tylko do ruchu pojazdów, ale również do poruszania się po nim pieszych. Dodatkowo nowoczesne konstrukcje można wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, jak na przykład rynny, bariery, uchwyty na rury i kable, siatki zabezpieczające, podjazdy, rampy, ekrany dźwiękochłonne, oświetlenie, kamery, a nawet windy.

Lider w branży

Holenderska firma Janson Bridging od czterdziestu ośmiu lat zbudowała na całym świecie ponad 7500 mostów tymczasowych. Przez te lata zdobyła nie tylko ogromne doświadczenie zarówno w stawianiu mostów cywilnych, jak i wojskowych, ale również dzięki własnemu działowi projektowemu i flocie pojazdów transportujących moduły jest zupełnie samowystarczalna. Ma swoich ekspertów, którzy na miejscu dokładnie sprawdzają potrzeby, sami projektują przeprawy, przywożą je na miejsce i montują. Wyjątkowo trudne projekty w niektórych rejonach świata pozwoliły na ewolucję części projektów Janson Bridging w taki sposób, aby przewożenie modułów było możliwe do najtrudniejszych rejonów i instalowane za pomocą ogólnodostępnego sprzętu.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane