fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Bocianie Lato na Warmii i Mazurach

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Już za tydzień odbędzie się festiwal promujący wartości przyrodnicze obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska. Szczegółowy program Bocianiego Lata w Żywkowie jest dostępny na facebooku gminy Górowo Iławeckie.

W Polsce najwięcej bocianów białych zasiedla Warmię i Mazury. Tutaj, na powierzchni prawie 150 tys. hektarów, rozciąga się specjalny obszar ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Warmińska. Populacja bociana na terenie ostoi osiąga największe zagęszczenie – 71 par na 100 km2. Do najliczniej zasiedlonych miejscowości należy Żywkowo, w której w niedzielę 18 lipca 2021 r. odbędzie się festyn pod hasłem Bocianie Lato w Żywkowie. Wydarzenie już po raz kolejny organizuje Wójt Gminy Górowo Iławeckie oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Co roku, w miarę posiadanych środków finansowych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie realizuje projekt Ochrona populacji bociana białego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jego celem jest ochrona zagrożonych zniszczeniem miejsc lęgowych lub utworzenie alternatywnych miejsc gniazdowania dla bociana białego. W ostatnich latach obserwujemy bowiem niekorzystne dla tego gatunku zmiany, dotyczące utraty coraz większej liczby miejsc gniazdowania.

Czytaj też:  W Starym Olsztynie odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Jackowskiemu
reklama

Populacja mazurska bociana białego związana jest w znacznym stopniu z budynkami gospodarczymi. W związku z remontami starych budynków oraz zmianą pokryć dachowych, ogranicza się miejsca lęgowe tego gatunku. Ponadto przypadki losowe takie jak: spadek gniazda w wyniku przeciążenia, pękające mury budynków i uszkodzenia konstrukcji dachu powodują, że gniazda znajdujące się na kominach budynków mieszkalnych stanowią duże zagrożenie bezpieczeństwa. To z kolei wymaga podejmowania działań zmierzających do przeniesienia gniazda lub budowy nowego miejsca lęgowego na słupach wolnostojących.

reklama

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Żywkowa. Szczegółowy program Bocianiego Lata w Żywkowie jest dostępny na facebooku gminy Górowo Iławeckie.

Fot.: RDOŚ w Olsztynie/Urząd Gminy Górowo Iławeckie

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama