26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Ostatni etap rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

WiadomościOstatni etap rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Trwa ostatni etap rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM. Budowa północnego skrzydła ma zakończyć się w sierpniu przyszłego roku.

reklama

Budowa północnego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM to trzeci i ostatni etap rozpoczętego w 2009 r. projektu utworzenia studiów medycznych na Warmii i Mazurach. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2020 roku i potrwają do połowy sierpnia 2022 r. Radosław Borysiuk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zaprosił 1 lipca rektora Jerzego Przyborowskiego oraz media, aby pokazać i opowiedzieć, co już udało się zrealizować.

Rozszerzenie bazy łóżkowej szpitala

– Obecnie jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego, instalujemy stolarkę okienną. Na wszystkich poziomach mamy już ścianki działowe, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, aby budynek był przyjazny dla personelu, studentów i przede wszystkim pacjentów – wyjaśnia dyrektor.

reklama

Północne skrzydło będzie rozszerzeniem bazy łóżkowej szpitala, a także bazy dydaktycznej. Studenci oprócz zajęć przy łóżku pacjenta będą mogli skorzystać z nowych sal dydaktycznych. To ogromny atut nowego obiektu.

– Będziemy mogli pracować w lepszych warunkach. Zarówno sale seminaryjne, jak i sale wykładowe, które będą w północnym skrzydle pomogą nam prowadzić na wysokim poziomie zajęcia dydaktyczne. Oprócz rozwoju kadry naukowej i kształcenia studentów istotna jest dla nas także opieka nad naszymi pacjentami, którzy będą leczeni w bardzo dobrych warunkach. Jest to szpital na miarę XXI w. i spełnia warunki, które są zalecane w krajach Zachodniej Europy czy Stanach Zjednoczonych. To duży krok naprzód i długo czekaliśmy na to północne skrzydło – mówi prof. Leszek Gromadziński, dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UWM.

Pięć poziomów i nowe łóżka

Nowy budynek składa się z 5 poziomów, w tym jednej podziemnej kondygnacji. Na poziomie -1. znajdzie się pracownia rezonansu, USG i angiokardiologiczna.

reklama

– Zlokalizowanie oddziału udarowego w bezpośrednim sąsiedztwie izby przyjęć, pracowni angiografii oraz pracowni tomografii komputerowej umożliwi skrócenie czasu diagnostycznego oraz znacząco poprawi efektywność leczenia udarów – wyjaśnia Radosław Borysiuk.

Na poziomie 0 – vis a vis izby przyjęć – znajdzie się apteka i laboratorium analityczne. Na poziom 1. przeniesione zostaną oddziały: Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Rehabilitacji Neurologicznej (30 łóżek). Na piętrze 2. umiejscowiony zostanie Oddział Neurologii oraz Oddział Udarowy (20 łóżek), a na piętrze 3. Oddział Kardiologii i Chorób Wewnętrznych (25 łóżek). W miejscu obecnej Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych uruchomiony zostanie Oddział Geriatrii z 15 łóżkami.

– To wysokospecjalistyczne oddziały, najnowocześniejsze, zwiększające możliwości szpitala, a zatem też Uniwersytetu, bo wiążą się nie tylko z polepszeniem infrastruktury szpitalnej, ale również dydaktycznej. Jest bardzo duża potrzeba zwiększenia limitów przyjęć, m.in. na kierunek lekarski , więc to kolejna cegiełka do tego, aby te oczekiwania spełnić. Niezwykle istotne jest także profesjonalne leczenie pacjentów nie tylko z naszego regionu, ale jak sądzę, także z całego kraju. Ten szpital daje takie możliwości i taką rolę powinien pełnić szpital kliniczny – podkreśla rektor Jerzy Przyborowski.

Plany na przyszłość szpitala

Budowę północnego skrzydła USK realizuje firma Adamietz Sp. z.o.o. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie 4 500 m2, a użytkowa 2 800 m2. Obecna wartość inwestycji wynosi prawie 53 mln zł, z czego ok. 34 mln zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia, a ok. 18 mln zł to wkład własny UWM.

Radosław Borysiuk, dyrektor USK zdradził także, jakie są plany na przyszłość.

– Planujemy zakup urządzenia, które da możliwość leczenia z wykorzystaniem radioterapii. Jest to urządzenie ZAP-X, którym będziemy leczyć pacjentów z nowotworami w obrębie głowy i szyi. Jest to unikalne urządzenie. Na świecie jest ich niewiele, a w Europie będziemy 3. ośrodkiem, który będzie to urządzenie posiadać – podkreśla dyrektor. – Planujemy również przekształcić salę im. Rowińskiego w Oddział Intensywnej Terapii z 4 łóżkami. Rozmawialiśmy na ten temat z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz wojewodą. Pandemia Covid-19 pokazała nam, jak bardzo intensywna terapia jest potrzebna. Oddział covidowy z 8 łóżkami pękał w szwach. To zdecydowanie za mało, a pacjenci potrzebują intensywnej terapii – podsumowuje Radosław Borysiuk.

Źródło: UWM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
stary
9 lipca 2021 16:57

Ale ten wasz rektor to taki naprawdę zaangażowany widać jest. Takim radośnie gospodarskim okiem na tę inwestycję patrzy. Aż się łezka w oku kreci, bo przypomina jak żywo towarzysza Gierka podczas jego gospodarskich wizyt…

Polecane