18 C
Olsztyn
poniedziałek, 16 września, 2024
reklama

Wspomnienie patrona policjantów Warmii i Mazur

WiadomościWspomnienie patrona policjantów Warmii i Mazur

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek złożył wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą patronowi warmińsko-mazurskich policjantów w dzień jego urodzin.

reklama

Nadkom. Heliodor Gruszczyński od lutego 2019 r. jest patronem warmińsko-mazurskiej policji. Kolejny raz w dniu jego urodzin (07.07.2021) Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek przed budynkiem KWP złożył wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą patronowi, by w ten sposób oddać mu hołd i przypomnieć jego życiorys.

Kim był patron policjantów z Warmii i Mazur?

Nadkomisarz Policji Państwowej Heliodor Gruszczyński – syn Stanisława i Aleksandry z Dowgiałłów, urodził się dnia 7 lipca 1892 roku w Radziwiliszkach (Litwa Kowieńska). Ukończył 4 klasy gimnazjum w Dynaburgu. W okresie od 1 października 1911 roku do 1 października 1913 roku odbył służbę wojskową w Armii Rosyjskiej.

reklama

Podczas I wojny światowej został powołany przez władze zaborcze do wypełnienia obowiązków w Armii Rosyjskiej (1914-1917). W dniu 15 września 1917 roku przeszedł do I Korpusu Polskiego, sformułowanego z żołnierzy polskich pod dowództwem gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Od nazwiska swojego dowódcy żołnierze nazywani byli Dowborczykami.

Do Wojska Polskiego wstąpił dnia 6 listopada 1918 roku, zachowując stopień kapitana, gdzie służył do 1 października 1923 roku (szkołę oficerską ukończył w Dęblinie). Służbę pełnił w Baonach Celnych i Wojskowej Straży Granicznej. Do Policji Państwowej wstąpił dnia 1 listopada 1923 roku. W służbie uzyskał wykształcenie fachowe, ukończył m.in. X kurs w Szkole Oficerskiej.

W roku 1939 był kandydatem na wykładowcę w szkołach policyjnych. Obowiązki służbowe wypełniał w miejscowościach: Wilno (Kierownik VI Komisariatu ), Chodzież, Kościan, Grudziądz i Nowe Miasto w powiecie Lubawa. Na komisarza Policji Państwowej mianowano go 1 lipca 1930 roku. Dnia 17 lipca 1935 roku podjął obowiązki służbowe na stanowisku komendanta powiatowego w Nowym Mieście powiat Lubawa.

reklama

W 1940 roku został zamordowany strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy NKWD w siedzibie, w miejscowości Kalinin, następnie pochowano go wraz z innymi ofiarami zbrodni katyńskiej w zbiorowej mogile w Miednoje.

Pośmiertnie wyniesiony został do stopnia nadkomisarza Policji Państwowej. Dla uhonorowania funkcjonariusza posadzono Dąb Pamięci, który znajduje się w Zespole Szkół w Mrocznie.

Przyznane odznaczenia:

  • Krzyż Walecznych – 29 marca 1921 r.
  • Medaille de la Victoire – 25 września 1925 r.
  • Medal Niepodległości – 23 grudnia 1933 r.
  • Brązowy Medal za Długoletnią Służbę – 30 maja 1938 r.
  • Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – 19 kwietnia 1939 r.

Nadkomisarz Heliodor Gruszczyński przekazał ojczyźnie największy dar – oddał za nią swoje życie. Taka patriotyczna i heroiczna postawa jest godna naśladowania dla każdego policjanta z garnizonu warmińsko-mazurskiego.

Źródło: KWP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane