Umowa na stworzenie węzła przesiadkowego i zagospodarowanie terenu przy przystanku kolejowym Olsztyn Śródmieście została podpisana. Pojawiły się jednak komplikacje.
Umowę podpisano 30 czerwca 2021 roku. Prace, zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, mają rozpocząć się już niebawem. Pisaliśmy o tym tutaj: Podpisano umowę na „Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście”.
Nie obejdzie się bez komplikacji
Miasto podpisało umowę z wykonawcą w ostatnim możliwym momencie, nadal nie mając zgody środowiskowej, bez której projekt nie może powstać.
Problemy rozpoczęły się od odwołania właścicielki jednego z garaży, które mają zostać poddane rozbiórce. Wojewoda uchylił odwołanie, jednak cofnął również poprzednią zgodę na realizację inwestycji drogowej. Zdaniem urzędników projekt na przestrzeni czasu za bardzo się zmienił i należy zaktualizować ją o nowe elementy, czyli np. modyfikacja przebiegu instalacji podziemnych.
Do momentu wydania nowej zgody na terenie opisanym w umowie będzie można wykonywać drobne prace porządkowe. Urząd Miasta i wykonawca będą musieli poczekać z rozpoczęciem konkretnych działań.
Prace rozpoczniemy od budowy sieci kanalizacji deszczowej – zapowiada właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego Skorłutowski, Jerzy Skorłutowski. – Pierwszą łopatę zamierzamy wbić jeszcze w wakacje.
Wykonawca będzie miał także za zadanie rozbiórkę ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się między ulicami 1 Maja i Partyzantów, wzdłuż torów kolejowych. W tym miejscu wykonane zostaną dojścia piesze i dojazdy do przystanku PKP, wraz z siedmioma miejscami krótkoterminowego postoju dla samochodów.
Park na starym cmentarzu
Zgodnie z projektem wykonawca będzie miał za zadanie utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz ewangelicki. W związku z tym przebieg prac będą nadzorować archeolodzy.
Podpisując umowę wywiązujemy się z porozumienia trójstronnego jakie zawarłem przed kilkoma laty ze stowarzyszeniem Święta Warmia i Parafią Ewangelicko-Augsburską – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Obiecałem wówczas, że z należytą dbałością potraktujemy szczątki ludzkie, które zapewne zostaną tam znalezione, a całe miejsce będzie uczytelnione i upamiętnione tak jak na to zasługuje.
Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności”, gdyż teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.
Źródło: UM Olsztyna
Bardzo dobry pomysł. Brawo.
to 50 aut?