Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili teren budowy kanału żeglugowego po Mierzei Wiślanej, który ma przyczynić się do rozwoju zarówno portu w Elblągu, jak i portów nadzalewowych. Projekt jest kluczowy strategicznie dla bezpieczeństwa Polski, gdyż po ukończeniu drogi wodnej nie będzie konieczności zgody Rosji na wpłynięcie na Zalew Wiślany, dzięki czemu statki będą mogły wpływać na porty morskie bez żadnych ograniczeń.
Ministerstwo Infrastruktury podaje, że już w 2022 roku przez przekop Mierzei na Zalew Wiślany będą mogły wpłynąć statki o długości do 85 metrów, szerokości do 20 metrów i zanurzeniu do 2 metrów. Natomiast po ukończeniu całej inwestycji w 2023 roku z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany będą mogły wpływać statki o długości do 100 metrów, szerokości do 24 metrów i zanurzeniu do 4,5 metra. Według resortu infrastruktury dzięki inwestycji na Zalew Wiślany będą mogły wpływać m.in. promy, statki wycieczkowe i towarowe. Zwiększy się tym samym dostępność regionu oraz wymiana handlowa.
Premier podkreślił, że przekop Mierzei Wiślanej to zaledwie jedna z wielu inwestycji, które mają otworzyć Polskę na Bałtyk. W ramach polityki morskiej rządu są planowane m.in. port offshorowy, porty serwisowe w Łebie i Ustce, a także port kontenerowy w Ustce i głębokowodny port kontenerowy w Świnoujściu. Duże inwestycje mają przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawić poziom życia mieszkańców.
źródło: PAP
Nieszczęścia jeżdżą parami
Ma ktoś na sprzedaż ziemię po której stąpali ci mężowie narodu? 😉 (kłamca z mitomanem)