-1 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

UWM spada w rankingach

WiadomościUWM spada w rankingach

Według XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zdobył pierwsze miejsce, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską. Niestety, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski spadł w rankingu.

Ranking przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy

Ranking został opublikowany we wtorek przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, a kierowała nim kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera. Zawiera on cztery rankingi, czyli Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych i Ranking Kierunków Studiów.

Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Waldemar Siwiński, zwraca uwagę na to, że rankingi są istotne zarówno dla szkół wyższych, które ze sobą konkurują, jak i dla studentów poszukujących najlepszej uczelni i kierunku studiów. Ranking Kierunków Studiów, który obecnie ma coraz większą wartość, często stanowi podstawę wyboru konkretnego programu na konkretnym uniwersytecie.

Wyniki w Rankingu Uczelni Akademickich

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie ponownie zajął pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich, uzyskując 100% wskaźnika rankingowego. Na drugim miejscu plasuje się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Gdański Uniwersytet Medyczny i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Spadek pozycji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie spadł na 31. pozycję, co oznacza, że w porównaniu do wcześniejszych lat zaliczył spadek. W rankingu uniwersytetów UWM również jest niżej niż w poprzednim roku.

Kryteria oceny uczelni

Ranking Uczelni Akademickich zwraca uwagę na 27 wskaźników podzielonych na siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, umiędzynarodowienie i potencjał naukowy.

Ranking Uczelni Niepublicznych i Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie wygrała w Rankingu Uczelni Niepublicznych, na drugim miejscu uplasował się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a trzecie przypadło Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. W Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych pierwsze miejsce przypadło Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a kolejne miejsca zajęły Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie i Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Organizatorzy podkreślają, że w Rankingu Uczelni Akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, podczas gdy w rankingu uczelni niepublicznych i zawodowych większy nacisk kładzie się na kryteria związane z praktycznymi aspektami prowadzonych na nich kierunków studiów, w tym np. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

Ranking Kierunków Studiów

Ranking Kierunków Studiów obejmuje 71 najpopularniejszych kierunków studiów. W stosunku do wcześniejszego rankingu dodany został kierunek związany z bezpieczeństwem. Uniwersytet Warszawski prowadzi najwięcej kierunków studiów o najwyższej jakości – aż 23, przed Politechniką Warszawską, której zaoferowano 17.

Podsumowanie

XXII Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 pokazał, że Uniwersytet Jagielloński utrzymuje swoje pierwsze miejsce wśród szkół wyższych, a Uniwersytet Warszawski prowadzi w liczbie najlepszych kierunków studiów. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski niestety spadł w rankingu. Ranking Kierunków Studiów jest coraz bardziej popularnym narzędziem pomocnym dla kandydatów w decyzji o wyborze właściwego programu studiów.

Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, podczas gdy w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

Źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
24 czerwca 2021 09:17

Uniwersytet Wiejsko-Miejski?

Polecane