-2 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W BWA wystawa pt. „Gdzie odlatują łabędzie z opon”

WiadomościW BWA wystawa pt. "Gdzie odlatują łabędzie z opon"

Od czwartku w olsztyńskiej galerii BWA można oglądać wystawę pt. „Gdzie odlatują łabędzie z opon”, która czerpie z historii przemysłowej Olsztyna i jednocześnie skupia się na oponie jako obiekcie sztuki współczesnej.

reklama

Prezentowane będą prace m.in. Władysława Hasiora, Pawła Althamera i fotografie Andrzeja Tobisa.

Tytuł wystawy, którą od czwartku można oglądać w olsztyńskiej galerii BWA nawiązuje do popularnych przed laty ogrodowych ozdób tworzonych ze zużytych opon. W polskich wsiach i miasteczkach można było zobaczyć łabędzie wykonane z rozciętych opon wygiętych w kształt tych ptaków, najczęściej opony były pomalowane, a w ich wnętrzu sadzono kwiaty. Łabędzie z opon są częścią aranżacji olsztyńskiej wystawy.

reklama

„Wystawa jest próbą przyglądniecia się oponie – rzeczy zwyczajnej, właściwie niezauważanej, a jednocześnie genialnej. To projekt, którego zastosowania i możliwości użycia wykraczają daleko poza plan producenta. Prezentowane prace pokazują opony użyte jako tworzywo twórcze lub temat dzieła. Ilustrują polski fenomen oponiarski i otwierają pole do dyskusji o wpływie na otaczają nas rzeczywistość” – napisały o ekspozycji jej kuratorki Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

Wojciech Szalkiewicz prezentuje swoją najnowszą książkę o Mikołaju Koperniku

W olsztyńskiej BWA będzie można oglądać różne formy artystyczne: malarstwo, ilustracje, instalacje, fotografie, czy zdigitalizowane slajdy. Te ostatnie pochodzą z kolekcji Władysława Hasiora, który w sumie zgromadził w swojej kolekcji ponad 20 tys. przezroczy nazywanych czasem przez niego samego „Not. fot.”.

reklama

„Hasior wychwytuje z polskiego pejzażu interesujące formy będące wytworami ludzi wynikającymi z ich szczerych potrzeb, a czasami kryzysu niedoboru. Na wyselekcjonowanych pod kątem tematu wystawy zdjęciach, widzimy jak codzienna przestrzeń modernizowana jest dzięki oponie. To ona dekoruje, wprowadza porządek, pomaga zaplanować przestrzeń z myślą o czynnościach takich jak sport, rekreacja czy uprawa. To ona – podobnie jak inne +odpadki użytkowe+ – jest +dodatkowym bogactwem narodu+ w czasie intensywnych przemian” – czytamy w materiałach prasowych BWA.

Odwiedzjący wystawę będą mogli zobaczyć 12 fotografii Andrzeja Tobisa, które tematycznie będzie „spinał” temat opony, zaprezentowany zostanie też drzeworyt

III Olsztyński Marsz Równości przejdzie ulicami Olsztyna

Ryszard Gieryszewskiego „Droga”.

Wystawa „Gdzie odlatują łabędzie z opon” nawiązuje do powołanej w 1961 roku w Olsztynie fabryki opon Stomil. Fabrykę uroczyście otworzył Władysław Gomułka 28 października 1967 roku. Przez wiele lat z taśmy produkcyjnej tej fabryki zjeżdżały opony ze znakiem kormorana (pierwsza taka została wyprodukowana 16 sierpnia 1967 roku).

O rozmachu działania olsztyńskiej fabryki świadczy fakt, że w kwietniu 1969 roku, a więc w niespełna dwa lata od otwarcia, została wyprodukowana milionowa opona.

Obecnie fabryka opon w Olsztynie należy do światowego koncernu Michelin (sprywatyzowano ją w 1995 roku). Aktualnie olsztyński Michelin zajmuje obszar 177 ha, pracuje w nim ponad 5 tys. osób. Zakład produkuje każdego dnia 35 tys. opon, czyli prawie 11 mln opon rocznie. Lwia część produkcji, bo aż 89 proc. jest eksportowana na cały świat.

Fabryka Michelin sponsoruje w Olsztynie wiele instytucji kultury, m.in. filharmonię i teatr lalek.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Ruszyły prace nad budową nowego Centrum Kultury i Edukacji pod Olsztynem

Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego