fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

W BWA wystawa pt. „Gdzie odlatują łabędzie z opon”

WiadomościW BWA wystawa pt. "Gdzie odlatują łabędzie z opon"

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od czwartku w olsztyńskiej galerii BWA można oglądać wystawę pt. „Gdzie odlatują łabędzie z opon”, która czerpie z historii przemysłowej Olsztyna i jednocześnie skupia się na oponie jako obiekcie sztuki współczesnej.

Prezentowane będą prace m.in. Władysława Hasiora, Pawła Althamera i fotografie Andrzeja Tobisa.

Tytuł wystawy, którą od czwartku można oglądać w olsztyńskiej galerii BWA nawiązuje do popularnych przed laty ogrodowych ozdób tworzonych ze zużytych opon. W polskich wsiach i miasteczkach można było zobaczyć łabędzie wykonane z rozciętych opon wygiętych w kształt tych ptaków, najczęściej opony były pomalowane, a w ich wnętrzu sadzono kwiaty. Łabędzie z opon są częścią aranżacji olsztyńskiej wystawy.

„Wystawa jest próbą przyglądniecia się oponie – rzeczy zwyczajnej, właściwie niezauważanej, a jednocześnie genialnej. To projekt, którego zastosowania i możliwości użycia wykraczają daleko poza plan producenta. Prezentowane prace pokazują opony użyte jako tworzywo twórcze lub temat dzieła. Ilustrują polski fenomen oponiarski i otwierają pole do dyskusji o wpływie na otaczają nas rzeczywistość” – napisały o ekspozycji jej kuratorki Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

Będzie świątecznie na Starym Mieście? Planowany jest Kiermasz

W olsztyńskiej BWA będzie można oglądać różne formy artystyczne: malarstwo, ilustracje, instalacje, fotografie, czy zdigitalizowane slajdy. Te ostatnie pochodzą z kolekcji Władysława Hasiora, który w sumie zgromadził w swojej kolekcji ponad 20 tys. przezroczy nazywanych czasem przez niego samego „Not. fot.”.

„Hasior wychwytuje z polskiego pejzażu interesujące formy będące wytworami ludzi wynikającymi z ich szczerych potrzeb, a czasami kryzysu niedoboru. Na wyselekcjonowanych pod kątem tematu wystawy zdjęciach, widzimy jak codzienna przestrzeń modernizowana jest dzięki oponie. To ona dekoruje, wprowadza porządek, pomaga zaplanować przestrzeń z myślą o czynnościach takich jak sport, rekreacja czy uprawa. To ona – podobnie jak inne +odpadki użytkowe+ – jest +dodatkowym bogactwem narodu+ w czasie intensywnych przemian” – czytamy w materiałach prasowych BWA.

Odwiedzjący wystawę będą mogli zobaczyć 12 fotografii Andrzeja Tobisa, które tematycznie będzie „spinał” temat opony, zaprezentowany zostanie też drzeworyt

Wielki Kiermasz Świąteczny na Starym Mieście w Olsztynie! Dwa dni koncertów i kultury [PROGRAM]

Ryszard Gieryszewskiego „Droga”.

Wystawa „Gdzie odlatują łabędzie z opon” nawiązuje do powołanej w 1961 roku w Olsztynie fabryki opon Stomil. Fabrykę uroczyście otworzył Władysław Gomułka 28 października 1967 roku. Przez wiele lat z taśmy produkcyjnej tej fabryki zjeżdżały opony ze znakiem kormorana (pierwsza taka została wyprodukowana 16 sierpnia 1967 roku).

O rozmachu działania olsztyńskiej fabryki świadczy fakt, że w kwietniu 1969 roku, a więc w niespełna dwa lata od otwarcia, została wyprodukowana milionowa opona.

Obecnie fabryka opon w Olsztynie należy do światowego koncernu Michelin (sprywatyzowano ją w 1995 roku). Aktualnie olsztyński Michelin zajmuje obszar 177 ha, pracuje w nim ponad 5 tys. osób. Zakład produkuje każdego dnia 35 tys. opon, czyli prawie 11 mln opon rocznie. Lwia część produkcji, bo aż 89 proc. jest eksportowana na cały świat.

Fabryka Michelin sponsoruje w Olsztynie wiele instytucji kultury, m.in. filharmonię i teatr lalek.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze