Od czwartku w galerii BWA w Olsztynie jest dostępna wystawa pod tytułem “Gdzie odlatują łabędzie z opon”, która czerpie z historii przemysłowej Olsztyna i skupia się na tworzeniu sztuki z opon. Na wystawie można oglądać prace takie jak malarstwo, ilustracje, instalacje, fotografie i slajdy, które nawiązują do skalę polskiego przemysłu oponiarskiego. Tytuł wystawy jest zaczerpnięty z popularnego zwyczaju, że przed laty ludzie tworzyli ozdoby ogrodowe z opon, które najczęściej były pomalowane, a w ich wnętrzu sadzono kwiaty. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. prace Władysława Hasiora, Pawła Althamera oraz fotografie Andrzeja Tobisa.
“Wystawa jest próbą przyjrzenia się oponom – rzeczy zwyczajnej, która jest często niezauważana, a jednocześnie bardzo genialnej. Prezentowane prace ukazują opony jako tworzywo do twórczości artystycznej lub temat dzieła, co ilustruje fenomen oponiarski w Polsce i otwiera pole do dyskusji o wpływie na otoczenie” – napisały kuratorki wystawy Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan. Warto dodać, że slajdy wystawione na tej wystawie pochodzą z kolekcji Władysława Hasiora, który gromadził ponad 20 tys. przezroczy.
Wystawa “Gdzie odlatują łabędzie z opon” ma swoje źródła w istniejącej od 1961 r. fabryce opon “Stomil” w Olsztynie, otworzonej 28 października 1967 roku przez Władysława Gomułkę. Cena fabryki za milionową oponę została osiągnięta już po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia działalności. Obecnie Olsztyńska fabryka opon Michelin zajmuje obszar 177 ha, zatrudnia ponad 5 tys. osób i produkuje około 11 mln opon rocznie, 89% z nich jest eksportowanych na całym świecie.
Zakład Michelin w Olsztynie wspiera szereg instytucji kulturalnych, takich jak filharmonia i teatr lalek.
Źródło: PAP