fbpx
11 C
Olsztyn
środa, 4 sierpnia, 2021

Minister zdrowia na specjalnej konferencji prasowej w Olsztynie

reklama
reklama
Wyślij przez

Adam Niedzielski odwiedził stolicę Warmii i Mazur, gdzie na konferencji prasowej mówił o tym, co przed nami w kontekście walki z koronawirusem.


„Ta klamra, czyli 250 przypadków wykrywanych obecnie oraz na przełomie marca i kwietnia 2020 roku, pokazuje jak ogromną pracę wykonaliśmy przystosowując system opieki zdrowotnej, ale też walki epidemicznej” – stwierdził w środę w Olsztynie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Kraską i zastępującym Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofem Saczką w środę brali udział w konferencji prasowej w Olsztynie, dotyczącej sekwencjonowania genomu wirusa w Polsce.

reklama

Minister odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemicznej powiedział, że mamy do czynienia ze znaczną redukcją zachorowań – średnia ich liczba w ostatnich dniach spadła poniżej 250. „Przypomnę, że taki poziom zachorowań mieliśmy ponad rok temu, nawet więcej niż rok temu (…), na przełomie marca i kwietnia (2020 roku)” – zauważył.

Niedzielski zwrócił też uwagę, że by wykryć tyle przypadków obecnie wykonywanych jest około 50 tys. badań diagnostycznych, a rok temu, wykrywając zbliżoną liczbę przebadanych było kilka tysięcy osób. „Pewnie to było około 2 tys., bo wtedy nie mieliśmy dokładnej sprawozdawczości” – dodał.

Jak mówił minister, najważniejszym celem jest teraz badanie mutacji koronawirusa:

„Identyfikacja, która pozwala stwierdzić z jaką wersją wirusa mamy do czynienia, a z drugiej strony chodzi o to, by ta identyfikacja była jak najszybsza” – mówił Niedzielski.

Podkreślił, że w ciągu ostatniego 1,5 roku inspekcja sanitarna dokonała przeskoku jakościowego z instytucji niedoinwestowanej, do tej dającej większe gwarancje bezpieczeństwa.

Źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
reklama

Popularne filmiki z Olsztyna i regionu

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

7 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Niezalogowany użytkownik musi zaakceptować poniższe warunki
7 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze