fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Warmia i Mazury wysoko w Ogólnopolskim Rankingu Szkół LGBT+

WiadomościWarmia i Mazury wysoko w Ogólnopolskim Rankingu Szkół LGBT+

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół LGBT+ ponad 22000 osób oceniło swoje szkoły pod względem otwartości oraz bezpieczeństwa uczniów i uczennic LGBT+. W krajowej klasyfikacji drugie miejsce zajęła olsztyńska szkoła – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Wyniki zostały zaprezentowane w formie interaktywnej Mapy Równości, a 10 najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.

Prócz I LO w Olsztynie w pierwszej dziesiątce na szóstym miejscu uplasowało się Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym w Elblągu.

Cieszę się, że dwie szkoły z naszego województwa są na tak wysokiej pozycji – mówi Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. – Młode osoby LGBT+ potrzebują wsparcia w szkołach. To w nich spędzają wiele lat i powinny się czuć tam bezpiecznie.

Kryteriami Rankingu były otwartość szkoły oraz bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBT+. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły – organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym. Zwycięskie szkoły nie są więc tylko przyjazne osobom LGBT+, ale także zaangażowane na rzecz ochrony praw człowieka.

90% uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBT+ w swojej szkole, a 78% rówieśników i rówieśniczek regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBT+, np. tęczowe przypinki na plecakach. Aż 55% osób jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce. Dużo mniejszy odsetek respondentów i respondentek wskazuje jednak na reakcje ze strony grona pedagogicznego w przypadku dyskryminacji czy obraźliwych symboli (jeśli takie przypadki występują). Na wsparcie może liczyć jedynie 26% ankietowanych.

Dane te są pocieszające, choć martwi mały odsetek reakcji ze strony grona pedagogicznego. Mam nadzieję, że coraz więcej nauczycielek i nauczycieli będzie wiedzieć, jak reagować, i nie będzie bało się tego robić w przypadku jakichkolwiek przejawów dyskryminacji – stwierdza Emilia Bartkowska-Młynek.

Dziesięć najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości certyfikujące pozycję placówek w Rankingu.

Szczegóły rankingu można poznać tutaj: Mapa Równości.

Źródło: Olsztyński Marsz Równości

reklama
reklama
reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze