Dogodne położenie, duża liczba osób gotowych do podjęcia pracy i ich kwalifikacje, ceny nieruchomości, atrakcyjność turystyczna regionu oraz możliwość współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami to główne czynniki zachęcające zagraniczne firmy do inwestowania na Warmii i Mazurach.
Te i inne wnioski z raportu ,,Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie warmińsko-mazurskim” zostały zaprezentowane w czwartek 10 marca podczas konferencji organizowanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.
– W naszym regionie mile widziane są zarówno duże koncerny międzynarodowe, jak i te mniejsze firmy – zapewniał na konferencji marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Czekamy na wszystkie przedsiębiorstwa, które nie tylko przyczyniają się do rozwoju Warmii i Mazur, ale służą także wzmocnieniu powiązań międzynarodowych.
Zaprezentowany raport jest jednym z etapów projektu „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w wybranych województwach Polski – analiza porównawcza”. Biorą w nim udział łącznie cztery województwa: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i warmińsko-mazurskie (we współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).
– Dzisiejsza konferencja jest podsumowaniem cyklu badań inwestycji zagranicznych, przeprowadzonych w czterech regionach – powiedział prof. dr hab. Włodzimierz Karaszewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Polska bardzo potrzebuje kapitału – w tym tego zagranicznego. Jego napływ jest niezbędny do utrzymania obecnego tempa wzrostu PKB. Dużą rolę do odegrania mają tutaj gminy, które powinny zachęcać inwestorów do zaangażowania.
Raport powstał na podstawie badania dotyczącego inwestycji zagranicznych w danym regionie (wzięły w nim udział gminy oraz firmy z kapitałem zagranicznym). Celem badania było m.in. pogłębienie wiedzy o oddziaływaniu kapitału zagranicznego na gospodarkę województwa, poznanie czynników, które decydują o wyborze Warmii i Mazur jako miejsca inwestycji, roli władz samorządowych w procesie inwestycyjnym, a także ocena perspektyw rozwoju przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego.
– Dzięki opracowaniu raportu wiemy, w jaki sposób na inwestycje patrzą samorządy i przedsiębiorcy. Teraz możemy wdrażać wnioski – powiedziała dr hab. Wiesława Lizińska z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. – Przedsiębiorstwa zagraniczne nie są wyizolowanymi jednostkami zewnętrznymi, ale aktywnymi uczestnikami życia gospodarczego regionu. Często cechują się one wyższymi średnimi wynagrodzeniami i wyższą wydajnością pracy. Dlatego włączenie przedsiębiorstw zagranicznych w gospodarkę regionu nie powinno budzić obaw, ponieważ jest to szansa na postęp w rozwoju województwa.
Raport wydany został zaledwie kilka tygodni temu. Przekazany zostanie m.in. gminom i firmom biorącym udział w badaniu, można go także pobrać na stronie samorządu województwa www.invest.warmia.mazury.pl (w formacie pliku PDF).
W Olsztynie brakuje miejsc pracy. Już dawno powinny tu powstać fabryki zamiast następnych hipermarketów czy galerii w których ludzie zarabiają marne grosze. Gdyby nie Stomil i Indykpol to dawno w tym mieście była by bieda. Mieszkańcy Olsztyna uciekają gdzie się da aby zarobić „normalne” pieniądze. Nie bez powodu w takich miastach jak Warszawa czy Poznań nazywają Nas -„azjaci ze wschodu”. Jedyne miasto na świecie, w którym jest taka liczba jezior , pięknie położone – a turystyki brak, fabryk brak. Pytam się gdzie są Władze, które zamiast bawić się w nowe wizualizacje powinny zadbać, aby żyło nam się chociaż trochę lepiej.… Czytaj więcej »