10 C
Olsztyn
czwartek, 3 października, 2024
reklama

Pierwsi absolwenci olsztyńskiej medycyny z absolutorium

GaleriePierwsi absolwenci olsztyńskiej medycyny z absolutorium

Sześć lat tytanicznej pracy i upragnione absolutorium dla 49 studentów i studentek kierunku lekarskiego na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Były gorące przemówienia, łzy w oczach rodziców absolwentów i przysięga lekarska.

reklama

Wydział Nauk Medycznych UWM powstał w 2007 roku. Od początku kształcił studentów na kierunku pielęgniarstwo. Już rok później w ofercie wydziału znalazł się prestiżowy kierunek – lekarski. To był ewenement w skali kraju, bo po 1945 roku na żadnym uniwersytecie nie utworzono kierunku lekarskiego. Dziś, po sześciu latach nauki, mury wydziału opuścił pierwszy rocznik absolwentów kierunku lekarskiego. Dodajmy, że absolutorium uzyskało 49 osób (ponad połowa to kobiet), a naukę w 2008 roku rozpoczęło 77 osób.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu studentów oraz członków senatu UWM ze szpitala uniwersyteckiego przy al. Warszawskiej do olsztyńskiego zamku.

reklama

W przemówieniu podsumowującym sześć lat nauki Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału, przypomniał rozwój medycyny na uczelniach wyższych w Polsce, nawiązał do próby utworzenia kierunku lekarskiego w 1919 roku na Uniwersytecie Poznańskim przez Ludwika Rydgiera, który zmagał się z problemami organizacyjnymi, jak sześć lat temu twórcy olsztyńskiej medycyny.

– Z podobnymi trudnościami po 100 latach spotkaliśmy się w Olsztynie – mówił dziekan i zwrócił się do studentów: – Drogie, nasze, medyczne dzieci. Bądźcie dobrymi ludźmi, dobrymi lekarzami, pamiętajcie o nauczycielach, doceniając, że byli dla was wymagający, bo to z pożytkiem dla waszych pacjentów.

Głos zabrał także Ryszard Górecki, rektor UWM: – To jedno z największych wydarzeń historycznych uniwersytetu. Pięknie wpisuje się w historię miejsca, w którym teraz jesteśmy. Przecież tutaj żył Mikołaj Kopernik, ojciec lekarstwa. Pewnie dzisiaj to wszystko widzi jego duch.

reklama

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna: – Przed wami jeszcze długa, bardzo trudna służba, bo tak ją trzeba rozpatrywać, na rzecz mieszkańców regionu, kraju a może i zagranicy. Chciałbym, abyście pozostali w naszym mieście i wspólnie budowali naszą przyszłość, którą od wieków tutaj tworzymy.

Głos zabrała także jedna ze studentek, która dziękowała zebranym w imieniu wszystkich studentów:

– Wydaje się, że naukę rozpoczęliśmy wczoraj, ale upłynęło już sześć lat. Przyjechaliśmy do Olsztyna z całej Polski, trochę zagubieni, bo nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Dziesiątki egzaminów, nieprzespane noce, ale dziś zbieramy owoce naszej pracy.

Obecnie Wydział Nauk Medycznych to pielęgniarstwo, kierunek lekarski w języku polskim i angielskim, dietetyka oraz ratownictwo medyczne. Co roku podczas rekrutacji na studia kierunek lekarski jest najbardziej oblegany i o jedno miejsce bije się kilkanaście osób.

rak
 
 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane