18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

16-latek zginął wciągnięty przez prasę rolniczą. Ojciec był pijany

Wiadomości16-latek zginął wciągnięty przez prasę rolniczą. Ojciec był pijany

W prasie rolniczej do balotowania siana zginął 16-letni chłopak, który pomagał ojcu przy pracach polowych. Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają szczegóły tej tragedii.

reklama

Do wypadku doszło kilka minut przed godziną 16.00. Z relacji 35-letniego ojca wynika, że mężczyzna wyłączył sprzęt i pojechał po paliwo do sąsiedniej miejscowości. Jak wrócił ciągnik był włączony, a ciało syna znajdowało się w prasie. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. Ojciec chłopca został też przebadany na obecność alkoholu. Miał około pół promila w organizmie. Prokurator zadecydował by nie zatrzymywać 35-latka. Dzisiaj zostanie przesłuchany w prokuraturze. Na miejscu pracowali policyjni technicy, prokurator i biegły z zakresu medycyny. Szczegóły tej tragedii wyjaśni policyjne dochodzenie.

Bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych

reklama

Praca w rolnictwie to ciężkie i często niebezpieczne zajęcia. W gospodarstwie używa się różnorodnych narzędzi i maszyn – nie zawsze są one sprawne technicznie i nie zawsze obsługują je osoby do tego przygotowane. Policjanci radzą, jak skutecznie zadbać o dzieci i uniknąć zagrożeń podczas letnich prac polowych. Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Pamiętajmy, że najważniejszy jest własny dobry przykład. Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują. Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Przyczyną tych wypadków jest brak wyobraźni, doświadczenia oraz fakt, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz przewidzieć skutków takich poczynań.

Jak uniknąć zagrożeń?

· Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.

reklama

· Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych

· Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka

· W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze

· Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej

· Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły

· Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

· Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!

· Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!

· W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!

· Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

red

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
kubamarciniak
8 stycznia 2015 14:18

16 latek z balownicą

Polecane