fbpx
-5 C
Olsztyn
czwartek, 9 grudnia, 2021
reklama

Prof. Jerzy Buzek: – Uniwersytet powinien poszukiwać prawdy

reklama

Nie tak chyba władze uczelni wyobrażały sobie 15-lecie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości poseł Jerzy Szmit zwołał konferencję, na której zaatakował Platformę Obywatelską, a wśród gości zabrakło byłego rektora uczelni prof. Józefa Górniewicza.

To miało być święto z wielką pompą, ale sala Centrum Konferencyjnego, gdzie zebrali się goście, nie była jak dotychczas przy tego typu wydarzeniach, wypełniona po brzegi. Pojawiła się za to m.in. Henryka Krzywonos oraz Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, nagrodzony przez UWM tytułem doktora honoris causa. W kuluarach spekulowano także dlaczego wśród gości nie pojawił się były rektor UWM prof. Józef Górniewicz, który nie odebrał nadanego mu odznaczenia Benemerenti Universitati Nostrae. Naukowcy, którzy rozmawiali z redakcją „Kuriera Olsztyńskiego” tłumaczyli, że obaj rektorzy nie przepadają za sobą, a prof. Józef Górniewicz po przegranych wyborach rektorskich wycofał się z oficjalnego życia uczelni.

reklama

Okazji do zamanifestowania swoich poglądów nie zamierzał zaprzepaścić poseł Jerzy Szmit (PiS), który kwadrans przed rozpoczęciem uroczystości zaprosił dziennikarzy na krótki briefing prasowy.

– Akurat dziś Główny Urząd Statystyczny publikuje informacje o tym, że w naszym województwie powiększa się liczba osób mieszkających w ubóstwie – grzmiał poseł. – W 2011 roku takich osób w regionie było 11,4 proc. W 2013 roku to już 13,2 proc. Właśnie zaraz zadowolone towarzystwo zacznie przyznawać sobie odznaczenia i tytuły, podczas gdy rośnie bezrobocie także wśród absolwentów uczelni, która dziś świętuje. Po co urządzać takie uroczystości i marnować finanse skoro można takie wydarzenie połączyć np. z inauguracją roku akademickiego.

Sama uroczystość 15-lecia uczelni przebiegła sprawnie i bez zgrzytów. Rektor UWM prof. Ryszard Górecki podkreślał, jak wielką drogę przeszedł UWM przez 15 lat istnienia.

Czytaj też:  RCB ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu

– O skali naszego rozwoju mogą mówić inwestycje, które poczyniliśmy. W 2001 roku mieliśmy 21,5 mln złotych na inwestycje a w 15 lat wykorzystaliśmy 700 mln złotych – mówił rektor Górecki. – W 1999 roku, gdy inaugurowaliśmy pierwszy rok istnienia uniwersytetu, uczelnię stanowiło 12 wydziałów, mających w ofercie 23 kierunki studiów.

Obecnie uczelnia to 17 wydziałów, 58 kierunków kształcenia, około 30 tys. studentów. Budżet uniwersytetu to niemal połowa budżetu miasta (około 500 mln złotych). Na uczelni oraz w jednostkach jej podległych pracuje 3,5 tys. osób. UWM  to 2 tys. nauczycieli akademickich i 550 profesorów oraz doktorów habilitowanych.

Obchody 15-lecia UWM uświetnił prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący europarlamentu oraz premier RP. To właśnie za czasów rządów Jerzego Buzka powołano do życia olsztyńską uczelnię na mocy uchwały sejmu z 9 lipca 1999 roku. Jerzy Buzek był na pierwszej inauguracji uczelni w Olsztynie a także chętnie odwiedza Warmię i Mazury. Jak sam mówił miał okazję spłynąć Łyną, Pasłęką i Drwęcą.

Jerzy Buzek został uhonorowany tytułem doktora honoris causa UWM m.in. za „wybitny wkład i wspieranie, jako uczony i polityk, nauki europejskiej i polskiej, w tym  szczególności za działania na rzecz utworzenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jego rozwoju”. W kończącym uroczystości wykładzie były premier mówił o zadaniu, jakie czeka uczelnię wyższą.

– Uniwersytet jest szczególnie predestynowany do mówienia prawdy – tłumaczył Jerzy Buzek. – Uczelnia jest enklawą prawdy. Szukając jednak tej prawdy nie powinniśmy zapominać także o rzetelności, bezstronności i krytycyzmie.

rak

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama