Na lądowisku w Gryźlinach zakończyła się budowa elektrowni fotowoltaicznej. Czeska firma Solartec przeprowadziła pierwsze testy uruchomienia generatora prądu. Innowacyjne przedsięwzięcie o mocy 1 megawata to wspólne dzieło Powiatu Olsztyńskiego i gminy Stawiguda.
Przez najbliższe dwa tygodnie wykonawca będzie przeprowadzał próby technologiczne elektrowni.
– Uruchamiamy wybraną część paneli, sprawdzamy prawidłowość ich podłączenia oraz parametry techniczne – mówi Adam Zając, przedstawiciel Solartec. – Falownik pokazuje nam, że w ciągu 10 minut od uruchomienia, podpięta do testu część paneli wyprodukowała 6 kilowatogodzin energii elektrycznej. W ciągu roku elektrownia będzie produkowała minimum 900 megawatogodzin.
Elektrownia powstała na dwuhektarowej działce lądowiska powiatowego w Gryźlinach. Powierzchnia paneli wyprodukowanych w Polsce zajęła około 6 tys. metrów kwadratowych, a ich ilość to 4 tys. ztuk.
– Ta inwestycja jest doskonałym przykładem wprowadzania nowoczesnych technologii, a także dbania o przyszłość energetyczną regionu i ochronę środowiska – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Ogniwa fotowoltaiczne, za pomocą których można uzyskiwać prąd nie wytwarzają jakiejkolwiek emisji dwutlenku węgla. Jest to również alternatywa dla elektrowni wiatrowych.
Po przeprowadzonych testach przyjdzie czas na podłączenie elektrowni do sieci, a następnie przesył energii.
– Jeśli zaplanowane w ciągu najbliższych dni prace przebiegną pomyślnie, ostatnim etapem będzie podłączenie elektrowni do sieci i przesył energii – mówi Krystyna Mathoes, prezes spółki Fotowoltaika Gryźliny. – Przyłącze wykona firma Energa Operator i mamy na to czas do 30 listopada. Później mam nadzieję, że bez problemów będziemy sprzedawać energię.
rak