20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

W Kurzętniku powstało największe lapidarium szkolne

OlsztynW Kurzętniku powstało największe lapidarium szkolne

Przy Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku powstało lapidarium, w którym zgromadzono kilkadziesiąt rodzajów skał. Wśród eksponatów znajduje się m.in. grupa trzech głazów narzutowych, które są pomnikami przyrody.

reklama

Lapidarium w Kurzętniku powstało m.in. dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. W przygotowanie muzeum skalanego zaangażowało się wiele osób nie tylko związanych ze szkołą, ale także firmy z Kurzętnika i okolic. Swój wkład w jego przygotowanie mają też okoliczni rolnicy, którzy bezpłatnie przekazali głazy ze swoich pól. Wszyscy spotkali się 22 października w Zespole Szkół w Kurzętniku na uroczystości związanej z otwarciem lapidarium.

– Cieszę się bardzo, że nasza placówka ma tak wielu przyjaciół, którzy wspierają nas w takich inicjatywach – mówiła podczas uroczystości Krystyna Wójcik-Wiśniewska, dyrektor ZS w Kurzętniku. – W utworzenie lapidarium zaangażowało się wiele instytucji, firm, rolników, strażaków i osób prywatnych. Jak się możecie państwo dziś przekonać efekt tej wspólnej pracy jest naprawdę niesamowity.

reklama

Lapidarium umiejscowiono przed budynkiem szkoły. Trzy duże głazy, zostały odpowiednio oznaczone. Dodatkowo każdy z nich nazwano imieniem rolnika, który bezpłatnie przekazał skałę dla placówki. A lapidarium w Kurzętniku, które jest jednym z większych w muzeów skalnych powstałych na terenie szkół w Polsce. Zgromadzono w nim piroksenit, marmury, wapienie krynoidowe, porfiry, granity rapakivi, migmatyty, kwarcyty, dioryty, itp. Cześć z nich została odpowiednio oznaczona, aby uczniowie na pozostałych eksponatach mogli zgadywać z jaką skałą mają do czynienia .

– To doskonały pomysł, aby wyjść poza mury szkoły i przeprowadzić ciekawą lekcję – mówi Alicja Szarzyńska, kierownik OCEE. – Z tego co wiem na specjalne zajęcia będą przyjeżdżali też uczniowie z innych szkół w gminie. Myślę, że do lapidarium będą przyjeżdżały też wycieczki z całego województwa.

Podczas uroczystego otwarcia lapidarium placówka w Kurzętniku otrzymała kolejny grant z WFOŚiGW w Olsztynie i OCEE. Tym razem pieniądze – 1,2 tys. zł. ł- zostaną przeznaczone na tablicę edukacyjną przy lapidarium, aby w ten sposób jeszcze bardziej uatrakcyjnić miejscowe muzeum skalne.

reklama

Lapidarium w Kurzętniku zainteresowali się naukowcy z Instytutu Geologicznego w Warszawie i Gdańsku. Lapidarium zostało bowiem wpisane na listę Centralnego Rejestru Geostanowisk Polski.

red

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane