14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Nowe wozy strażackie dla Wrzesiny

OlsztynNowe wozy strażackie dla Wrzesiny

Strażacy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście świętowali w sobotę (25.10) we Wrzesinie (gm. Jonkowo). Powody do radości były dwa: nowa remiza i nowe samochody strażackie. OSP Wrzesina, która od 2011 roku należy do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego, nie ustępuje niektórym zawodowym jednostkom w województwie.

reklama

Choć remont strażnicy trwał trzy lata to warto było czekać na efekt. Budynek przeszedł kapitalny remont. Ze starych rzeczy pozostały tylko mury i drewniana dzwonnica. Reszta zmieniła się nie do poznania. Teraz to piękny, nowoczesny obiekt.
– Wasza ciężka praca jest dla nas samorządowców mobilizacją do wspierania finansowego OSP, jesteście wizytówką powiatu – gratulował strażakom starosta olsztyński Mirosław Pampuch.
W remizie powstało drugie stanowisko garażowe, strażacy mają teraz nowoczesną salę konferencyjną, biuro, kuchnię i toalety. Wszystko jeszcze lśni nowością. Oprócz pracowników firmy remontowej na placu budowy pojawiali się również strażacy ochotnicy oraz ci najmłodsi – członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Druhowie pomagali chętnie, w czynie społecznym.
– Chciałbym serdecznie podziękować za pracę członkom OSP oraz naszym rodzinom za to, że sporo czasu mogliśmy poświęcać na sprawy strażackie – zwrócił się do zgromadzonych prezes OSP Wrzesina Daniel Kaczmarczik.
We wsi trudno znaleźć dom, w którym ktoś nie byłby związany ze strażą. Jednostka nie ma też problemów z pozyskaniem nowych członków. Obecny na spotkaniu komendant wojewódzki PSP w Olsztynie st. bryg. Mirosław Rutecki podziękował druhom za zaangażowanie.
– Byłem tutaj w 2010 roku na jubileuszu stulecia OSP i widzę, jak się wspaniale rozwijacie. Strażnica stała się waszym drugim domem. To jest wyjątkowa dbałość o jednostkę.
Przebudowa obiektu kosztowała prawie 350 tys. zł, z czego 200 tys. przekazała Gmina Jonkowo. Resztę dołożyli sami strażacy z Wrzesiny, Zarząd Wojewódzki ZOSP RP w Olsztynie i prywatni sponsorzy. Natomiast Nadleśnictwo Kudypy wsparło jednostkę drewnem.

Drugim ważnym wydarzeniem podczas uroczystości było przekazanie wozów bojowych. Strażacy wzbogacili się o jeden z najnowocześniejszych samochodów strażackich – Mercedes, który wyposażony jest w najlepszy sprzęt. Może służyć do gaszenia pożarów, ratownictwa ekologicznego, chemicznego i drogowego. Auto kosztowało 750 tys. zł. Zakup był możliwy dzięki środkom unijnym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz dofinansowaniu Gminy Jonkowo. Drugi przekazany samochód to dwunastoletni Star-Man. Bardzo dobrze utrzymany wóz będzie służył strażakom jeszcze przez wiele lat. Auto pozyskano do straży dzięki staraniom starosty olsztyńskiego i komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie.

reklama

red

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia