18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Uwaga na żmije!

OlsztynUwaga na żmije!

Słoneczne polany, łąki, pola, składy drewna, stosy kamieni – to miejsca w których możemy spotkać żmiję zygzakowatą. Uważajmy na tego gada, jego ukąszenie może być groźne, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

reklama

Jak czytamy na stronie www.olsztyn.lasy.gov.pl  – należy zachować szczególną ostrożność wędrując po nasłonecznionych leśnych polanach i przecinkach, gdzie żmije lubią się wygrzewać. Ulubione kryjówki żmij to także nory, rumowiska skalne, przestrzenie między korzeniami drzew, stosy kamieni. Na przełomie kwietnia i maja odbywają się ich gody. Aby nie napotkać się na tego gada, należy dokładnie sprawdzić miejsce wypoczynku i uważać gdzie się siada. Idąc w miejsce, gdzie możemy spodziewać się obecności żmij, należy zakładać buty za kostkę. Jeśli już ją spotkamy, nie dotykajmy jej, wycofajmy się powoli i nie panikujmy.

W razie ukąszenia powinniśmy unieruchomić kończynę, poszkodowany zaś powinien przebywać w spoczynku, ponieważ każdy ruch przyspiesza wchłanianie jadu. Miejsce ukąszenia należy umyć wodą z mydłem i obłożyć lodem. Nie należy przemywać rany spirytusem ani jej nacinać. Typowym objawem wprowadzenia jadu jest wyraźny obrzęk w miejscu ukąszenia, któremu towarzyszy ból. Obrzęk stopniowo narasta i może utrzymywać się nawet parę tygodni. Od 20 do 25% ukąszonych ma nasilone objawy ogóle – poty, zawroty głowy i podwyższoną temperaturę ciała. Śmiertelność po ukąszeniu żmii zygzakowatej oscyluje w granicach ok. 1%.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane