4.3 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

UWM dostał sprzęt, który ma pomóc chorym na stwardnienie boczne zanikowe

GalerieUWM dostał sprzęt, który ma pomóc chorym na stwardnienie boczne zanikowe

Uniwersytet Warmińsko–Mazurski otrzymał inkubatory do hodowli komórek macierzystych. Wytworzone komórki służą do przeszczepu chorym na stwardnienie boczne zanikowe.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba nieuleczalna, powodująca ogromne spustoszenie w organizmie pacjenta. Nieznane są jej przyczyny. Inkubatory, które trafiły do naszej uczelni, będą służyć w badaniach nad ludzkimi komórkami macierzystymi i będą wykorzystywane do prowadzenia badań nad regeneracją komórek nerwowych oraz komórek związanych z kręgosłupem. Sprzęt będzie na wyposażeniu pracowni medycyny regeneracyjnej.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa – Lekarze wiążą duże nadzieje z tą terapią. Liczą, że przeszczep komórek macierzystych pozwoli zahamować u pacjentów rozwój choroby.

W 2012 roku w Olsztynie przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek macierzystych u 60-letniego pacjenta chorego na stwardnienie boczne zanikowe. W 2013 roku w szpitalu uniwersyteckim taki zabieg przeprowadzono u 12 chorych. Obecnie na transplantację przeprowadzoną w Olsztynie, czeka ok. 200 pacjentów. Użycie inkubatorów może skrócić ten czas oczekiwania nawet dwukrotnie.

zym

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane