fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

UWM dostał sprzęt, który ma pomóc chorym na stwardnienie boczne zanikowe

GalerieUWM dostał sprzęt, który ma pomóc chorym na stwardnienie boczne zanikowe

Uniwersytet Warmińsko–Mazurski otrzymał inkubatory do hodowli komórek macierzystych. Wytworzone komórki służą do przeszczepu chorym na stwardnienie boczne zanikowe.

reklama

UWM dostał sprzęt, który ma pomóc chorym na stwardnienie boczne zanikowe Galerie, Olsztyn, Wiadomości

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba nieuleczalna, powodująca ogromne spustoszenie w organizmie pacjenta. Nieznane są jej przyczyny. Inkubatory, które trafiły do naszej uczelni, będą służyć w badaniach nad ludzkimi komórkami macierzystymi i będą wykorzystywane do prowadzenia badań nad regeneracją komórek nerwowych oraz komórek związanych z kręgosłupem. Sprzęt będzie na wyposażeniu pracowni medycyny regeneracyjnej.

reklama

Jak podaje Polska Agencja Prasowa – Lekarze wiążą duże nadzieje z tą terapią. Liczą, że przeszczep komórek macierzystych pozwoli zahamować u pacjentów rozwój choroby.

W 2012 roku w Olsztynie przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek macierzystych u 60-letniego pacjenta chorego na stwardnienie boczne zanikowe. W 2013 roku w szpitalu uniwersyteckim taki zabieg przeprowadzono u 12 chorych. Obecnie na transplantację przeprowadzoną w Olsztynie, czeka ok. 200 pacjentów. Użycie inkubatorów może skrócić ten czas oczekiwania nawet dwukrotnie.

reklama

zym

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji