Uniwersytet Warmińsko–Mazurski otrzymał inkubatory do hodowli komórek macierzystych. Wytworzone komórki służą do przeszczepu chorym na stwardnienie boczne zanikowe.
Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba nieuleczalna, powodująca ogromne spustoszenie w organizmie pacjenta. Nieznane są jej przyczyny. Inkubatory, które trafiły do naszej uczelni, będą służyć w badaniach nad ludzkimi komórkami macierzystymi i będą wykorzystywane do prowadzenia badań nad regeneracją komórek nerwowych oraz komórek związanych z kręgosłupem. Sprzęt będzie na wyposażeniu pracowni medycyny regeneracyjnej.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa – Lekarze wiążą duże nadzieje z tą terapią. Liczą, że przeszczep komórek macierzystych pozwoli zahamować u pacjentów rozwój choroby.
W 2012 roku w Olsztynie przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek macierzystych u 60-letniego pacjenta chorego na stwardnienie boczne zanikowe. W 2013 roku w szpitalu uniwersyteckim taki zabieg przeprowadzono u 12 chorych. Obecnie na transplantację przeprowadzoną w Olsztynie, czeka ok. 200 pacjentów. Użycie inkubatorów może skrócić ten czas oczekiwania nawet dwukrotnie.
zym