3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Debata prezydencka w Olsztynie już za nami

OlsztynDebata prezydencka w Olsztynie już za nami

W środę (15.10) w I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się debata prezydencka kandydatów ubiegających się o władzę w olsztyńskim Ratuszu w nadchodzących wyborach.

Spotkanie zorganizowane przez Forum Rozwoju Olsztyna przygotowane było z myślą o przybliżeniu wyborcom planów kandydatów na prezydenta miasta – poznać je mogli nie tylko obecni na debacie, ponieważ całe wydarzenie było transmitowane na żywo za pośrednictwem portali internetowych.

Początkowo swój udział w debacie potwierdziło sześcioro kandydatów, jednak ostatecznie w auli I LO, gdzie miała ona miejsce, zabrakło Piotra Grzymowicza, Iwony Arent i Czesława Małkowskiego. Stawili się za to Marcin Adamczyk (PSL), Andrzej Maciejewski (KNP), Andrzej Ryński (KWW Andrzeja Ryńskiego) oraz Anna Wasilewska (PO).

Każdy z kandydatów udzielił dłuższej wypowiedzi na 8 pytań (na każdą z nich miał 1,5 min) oraz odpowiedział na 3 pytania „tak” lub „nie”. Blok pytań poruszał takie zagadnienia jak wpływ społecznych konsultacji na realizację polityki miasta, suburbanizacja Olsztyna, transport publiczny, rewitalizacja starówki, sprowadzanie do miasta dużych inwestorów i współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. Pytano także o rolę specjalizacji gospodarczych w rozwoju ekonomicznym stolicy Warmii, główne założenia życia kulturowego oraz tożsamość lokalną olsztynian.

W wypowiedziach kandydatów zdarzały się punkty zbieżne, m.in. w kwestii realnego udziału mieszkańców w rządzeniu miastem czy potrzebie usprawnienia miejskiej komunikacji. Jak podkreślał Andrzej Maciejewski: – Ostatnie wydarzenia pokazały, że w Olsztynie nie ma komunikacji, jest za to podział my-wy-oni. Nie ma drużyny, a przecież mamy stanowić zespół, musimy rozmawiać, aby miasto mogło się rozwijać.

Na racjonalną organizację przestrzeni miejskiej kładł też nacisk Marcin Adamczyk: – Olsztyn nowoczesny to nie Olsztyn zabetonowany, ale zielony, który ma być zurbanizowany, ale z głową. Wyciągamy ręce po pieniądze unijne, ale róbmy to w sposób przemyślany.

Nie zabrakło również tematu obwodnicy i rozmów o alternatywnych drogach dojazdowych do zakorkowanego miasta: – Polityka transportowa musi być wynegocjowana z mieszkańcami, aby móc stworzyć przyjazny transport. Powinniśmy wykorzystać tabor kolejowy na zasadzie kolejek podmiejskich, aby odciążyć miejskie arterie – przekonywała Anna Wasilewska.

Propozycje kandydatów dotyczyły nie tylko ekonomicznego, ale również kulturowego ożywienia miasta. Jak przypomniał Andrzej Ryński: – 20 lat temu w czasie mojej kadencji prezydenckiej wprowadzono program rewitalizacji starówki. Zależy mi, żeby ta część miasta żyła. Dlatego trzeba połączyć starówkę z Koszarami Dragonów, aby znów tętniło tam życie.

Burzliwą dyskusję między kandydatami wykluczył regulamin debaty, który wyeliminował z niej wzajemną polemikę i argumenty ad personam. Atmosfera nieco się zagęściła, gdy do głosu dopuszczono publiczność, z której padły takie słowa jak: „puste frazesy” i „chcemy konkretów”. Ubiegający się o fotel prezydenta musieli stawić czoła oskarżającym wypowiedziom i przedstawić swój pomysł na program opieki nad osobami starszymi i zatrzymanie w mieście ludzi młodych.

Mieszkańcy Olsztyna mają jeszcze miesiąc na podjęcie decyzji i zapoznanie się z programami i propozycjami startujących w wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada.

JC

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Andrzej
22 października 2014 07:52

Ładnie Adamczyk pojechał po kontrkandydatach – merytoryka na niezłym poziomie. No, ale jeżeli inny kandydat mówi, że zatrudni „profesjonalnych amatorów”, to można tylko po niej posprzątać 🙂

Marcin
17 października 2014 13:26

Można gdzieś obejrzeć retransmisję?

Polecane