-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Wszyscy mamy cellulit mózgu. Premiera na Marginesie

OlsztynWszyscy mamy cellulit mózgu. Premiera na Marginesie

Już w najbliższą sobotę (18.10) w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się premiera “Skórki pomarańczowej”. Spektakl jest częścią repertuaru Sceny Margines, która w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Demoludy” przygotowała dla nas również wystawę prac Jarosława Puczela oraz czytanie performatywne.

Zapowiedzią polskiej prapremiery “Skórki pomarańczowej” serbskiej poetki Mai Pelević w reżyserii Małgorzaty Warsickiej była konferencja prasowa (14.10) połączona z prezentacją fragmentu sztuki, która miała miejsce na Scenie Margines Teatru Jaracza.

O czym “Skórka…” będzie opowiadać? – O popadaniu w schematy, tendencje, stereotypy, które sami wyszukujemy, które nas ograniczają i krępują – mówiła Martyna Lechman, dramaturg. Jak podkreślała Małgorzata Warsicka, reżyserka spektaklu, skupiła się na schematach, w których funkcjonuje każdy, bez względu na płeć, a stworzony spektakl, wbrew pozorom, nie ma wymowy stricte feministycznej.

6

Panowie również mogą znaleźć w “Skórce…” coś dla siebie. Nieprzypadkowa w tekście jest też figura piłkarza. – Myślę, że gdyby zastąpić go inną postacią, efekt byłby ten sam, ale na mniejszą skalę. Każdy z facetów ma taki dzień, kiedy chce być niegrzecznym chłopcem na jedną noc, budzi w sobie lwa – komentował Waldemar Krawczyk, ON w spektaklu Małgorzaty Warsickiej. – Bo tytułowa skórka pomarańczowa w znaczeniu metaforycznym to nasz cellulit, ale mózgu, jego defekt, głupota – tak znaczenie tytułu wyjaśniała Lena Schimscheiner, jedna z aktorek obsadzonych w spektaklu.

Jak się okazuje, sam tekst sztuki wywołał niemałe kontrowersje wśród obsady: – Na początku w ogóle mi się nie podobał, ale spotkało nas szczęście w postaci Małgosi, która widziała ten spektakl i wiedziała, jak chce to zrobić – zwierzała się ze swoich obaw związana z Teatrem Jaracza Irena Telesz. Podobnymi odczuciami podzieliła się aktorka Joanna Fertacz: – Jestem chyba w takim miejscu w życiu, w którym takie teksty nie są dla mnie rewolucją, ale dla osób w pewnym wieku “Skórka…” może być bardzo budząca.

DSC_0184

Premierę “Skórki pomarańczowej” poprzedzi wernisaż wystawy olsztyńskiego malarza, Jarosława Puczela, pt. „Obcy–Inny–Swój”, zorganizowanej w ramach VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Demoludy”. Prace Puczela, prezentowane publiczności na całym świecie, m.in. w Miami, Salzburgu, w Warszawie, Innsbrucku czy Berlinie, zostaną wystawione we foyer Sceny Margines (początek wernisażu o godz. 18.30 w najbliższą sobotę).

Sceny Margines nie zabraknie również w samym programie “Demoludów”, gdzie zorganizuje dla publiczności czytania performatywne: “Dubbing street”, “Mój syn chodzi tylko trochę wolniej” oraz “Dzienniki Majdanu” (o nadchodzącym festiwalu i jego tegorocznym programie pisaliśmy dla Was TUTAJ).

JC

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane