22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Świętowaliśmy VIII Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

GalerieŚwiętowaliśmy VIII Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Pod budynkiem Starostwa Powiatowego oraz w Bartągu obchodziliśmy VIII Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.Świętowaliśmy VIII Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej powiat olsztyński Galerie, Olsztyn, Wiadomości

reklama

W ramach święta odsłonięto tablicę zasłużonej dla Warmii węgierskiej rodziny Kalnassy. Notable i włodarze miasta podczas uroczystego apelu oddali także hołd zasłużonym dla przyjaźni polsko-węgierskiej.

Potem uroczystości przeniosły się do kościoła w Bartągu, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej zasłużony dla Warmii węgierski ród Kalnassy. Proboszcz parafii w Bartągu odprawi też mszę w intencji narodów Polski i Węgier. Wszystkie uroczystości w kościele odbyły się z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i orkiestry wojskowej. Potem zaplanowano apel pamięci zasłużonych Węgrów i Polaków oraz salwę honorową.

reklama

W części artystycznej zaprezentowała się orkiestra wojskowa, Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, chór „Legenda”, zespół „Kosejder”, „Świąteczna Kapela” z Dobrego Miasta, kwartet harmonijkowy Andergrant Harmonijka Konspira Silverband, czy dzieci z przedszkola w Bartągu. Nie zabrakło tez muzyki węgierskiej ze starych płyt.Świętowaliśmy VIII Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej powiat olsztyński Galerie, Olsztyn, Wiadomości

Warto wspomnieć, że tradycja warmińsko-węgierskiego świętowania zaczęła się w 2006 roku, kiedy to Powiat Olsztyński przy współpracy z olsztyńskim Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był inicjatorem upamiętnienia bezprecedensowych gestów solidarności mieszkańców Olsztyna, którzy masowo zamanifestowali poparcie dla powstańców węgierskich 1956 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń na ścianie starostwa odsłonięty został tryptyk poświęcony powstańcom i mieszkańcom Olsztyna. Od tego czasu co roku powiat organizuje Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 rak
 
 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane