18 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Uważajcie na czworonogi!

OlsztynUważajcie na czworonogi!

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, które nakłada prawo na  właściciela czworonoga. Warto przypomnieć sobie  podstawowe zasady dotyczące obowiązków, jakie musi spełnić jego właściciel.

reklama

Do obowiązków właściciela psa  należy właściwa kontrola swojego pupila,  jeżeli udaje się z nim w miejsca ogólnie dostępne. Właściciel nie może  wypuścić swojego czworonoga pozostawiając go bez nadzoru. Jest  zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności przy trzymaniu  zwierzęcia. Właściciel, który nie zastosuje się do tego przepisu może dostać  karę grzywny (do 250 złotych)  albo karę nagany.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest  wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez  właścicieli psów jest “puszczanie ich wolno” po lesie. I tę kwestię  regulują przepisy kodeksu wykroczeń. Nie można tego robić poza polowaniami, w innym wypadku można otrzymać grzywnę lub naganę.

reklama

Pies biegający samodzielnie może wyrządzić krzywdę postronnym przechodniom. Czworonóg może uszkodzić ubrania, a czasami nawet pogryźć dorosłego lub dziecko. Oczywiście osoba, która nie upilnowała zwierzęcia podlega karze, która zależna jest od skutków ataku (w przypadku zniszczenia mienia). Pogryzienie człowiek wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiesław
3 lipca 2014 10:22

Typowy domek z ogródkiem nie załatwia sprawy. Człowiek by musiał mieć kilka hektarów ziemi. Pies który ma możliwość chodzenia luzem jest spokojniejszy. Wyrzuca z siebie nadmiar energii

k k
6 maja 2014 18:42

Ja natomiast chciałabym przypomnieć o tym, że psy dużych ras potrzebują dużo ruchu – biegania, nie tylko zwykłego spaceru i niestety władze wsi Olsztyn w dalszym ciągu nie potrafią zadbać o to, żeby wydzielić nawet kawałek lasu miejskiego i go ogrodzić, aby można było psy puszczać bez smyczy. Wstyd! Większe psy jak labradory, husky czy goldeny nie padają po kilku minutach spaceru. Każdy mówi o stresie dla spacerujących po lesie, ale nikt nie wspomina o tym, jaki stres przeżywają właściciele psów wiedząc, że ich pies jest niegroźny, a mimo wszystko nie możemy puszczać ich wolno! Ogarnijcie się w końcu!!!

Polecane