Milion złotych na projekty ogólnomiejskie, 2,3 miliona na projekty osiedlowe – tak wygląda finansowanie OBO 2015.
Ratusz ogłosił właśnie II edycję Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach tego przedsięwzięcia mieszkańcy mogą zgłaszać projekty, które chcą aby zrealizowano w mieście, w dzielnicach, w których mieszkają. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.
– Obecnie realizujemy projekty, które zwyciężyły w pierwszej edycji OBO – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Wśród najważniejszych zmian w stosunku do I edycji to przede wszystkim ta dotycząca podniesienia finansowania (w zeszłym roku na projekt osiedlowy było 50 tys. zł), ale także obniżenie wieku decydowania o projektach z 16 na 15 lat.
– Chcemy w ten sposób dotrzeć do gimnazjalistów i tam rozpocząć edukację na temat budżetu obywatelskiego – wyjaśnia Monika Michniewicz, dyrektor biura dialogu społecznego w Urzędzie Miasta. – Będzie także możliwość odwołania się od decyzji zespołów koordynujących OBO.
Składanie wniosków już się rozpoczęło i potrwa do 15 sierpnia. Po tym terminie zostanie ogłoszona lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie. 15 października dowiemy się, które z nich będą zrealizowane.
Niemniej ważna będzie teraz forma głosowania na poszczególne projekty. Nie ucichły jeszcze echa I edycji OBO i nieprawidłowości przy głosowaniu na projekty, więc teraz ratusz woli dmuchać na zimne i wprowadzi internetowe głosowanie (obok tradycyjnego).
rak