fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022
reklama

Muzeum Nowoczesności w Olsztynie zaprasza

OlsztynMuzeum Nowoczesności w Olsztynie zaprasza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Już w środę, 15 października, otwarte zostanie dla zwiedzających Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” mieszczące się w zrewitalizowanym tartaku Raphaelsohnów. Choć trwają ostatnie prace przy aranżacji wystaw tartak nabiera pełnego wyrazu. Stąd już dziś zachęcamy do odwiedzenia tego – nowego w Olsztynie – obiektu.

Tartak Raphaelsohnów przylega do niedawno otwartego Parku Centralnego  i widoczny jest z daleka dzięki przywróconemu mu w trakcie rewitalizacji wysokiemu kominowi.  Stanowi on jedyny zachowany relikt dawnej „dzielnicy przemysłowej” Olsztyna  z czasów dynamicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX i początku XX wieku.

Centrum, działające w strukturze  Miejskiego Ośrodka Kultury, przygotowało dla swoich gości bogatą wystawę prezentującą kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu, który pojawił się u schyłku XVIII w, a w pełni rozkwitł  w wiekach XIX i XX, jako efekt rewolucji przemysłowej, szeregu ważnych wynalazków oraz dwóch rewolucji społecznych (francuskiej i amerykańskiej).  Wystawa zawiera bardzo wiele informacji, dotychczas znanych jedynie wąskiej grupie specjalistów, reprodukcje unikatowych zdjęć, map i dokumentów.  Atrakcyjność wystaw wzbogacają oryginalne eksponaty, modele oraz szeroka gama interaktywnych multimediów.  Wizyta w Centrum, będzie więc pasjonującą podróżą w czasie, podczas której, przemieszczając się po dawnych tartacznych halach, dowiemy się nie tylko jak  wykorzystywano liczne wynalazki i odkrycia, jak produkowano, podróżowano, komunikowano się i wznoszono domy  w nieodległej,  ale przecież już zapomnianej  przeszłości – ale także, jak wyglądali dawni olsztynianie, jak mieszkali i jakim oddawali się rozrywkom. Galeria portretów olsztynian z dawnych zakładów fotograficznych sąsiaduje w Centrum z „atelier” w którym każdy z gości będzie mógł zrobić sobie stylową fotkę.

W „kąciku edukacyjnym” Centrum  obejrzeć będzie można wystawę pokazującą rewitalizację dawnego tartaku.  Była ona wynikiem inicjatywy olsztyńskich i regionalnych organizacji pozarządowych, a szczegółowa koncepcja została przygotowana podczas wspólnych prac koalicji wspomnianych organizacji   z przedstawicielami Urzędu Miasta. Beneficjentem unijnego dofinansowania  oraz inwestorem i użytkownikiem obiektu jest Miejski Ośrodek Kultury,  on też jest autorem  scenariusza i realizatorem wystaw.  Koszt rewitalizacji to kwota 5 509 024,84 zł, z czego udział własny Gminy Olsztyn wyniósł 1 866 165,34 zł. Prace w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykonywało Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A z Olsztyna, w okresie od października 2011 do grudnia 2013.

Pracownicy Centrum przygotowali interesujący program edukacyjny, skierowany zarówno do młodzieży szkolnej jak i dla odbiorców dorosłych.  Oprócz  codziennego oprowadzania w Centrum prowadzone będą także „lekcje muzealne” oraz cykliczne otwarte prelekcje. Miejski Ośrodek Kultury wydawać także będzie „zeszyty muzealne” poświęcone kwestiom cywilizacyjnego rozwoju Olsztyna i regionu.

W  przeddzień udostępnienia Centrum do zwiedzania – 14 października o godzinie 14.30 odbędzie się uroczystość  oficjalnej inauguracji, której dokona prezydent miasta. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele instytucji oraz osoby prywatne zaangażowane w jego powstanie: społecznicy, konserwatorzy, wykonawcy a także potencjalni partnerzy, darczyńcy i sponsorzy.

red

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze