Mieszkańcy powiatu, jak co roku licznie zgłaszali się z prośbą o pomoc do Rzecznika Konsumentów Powiatu Olsztyńskiego. W 2013 roku Rzecznik udzielił 1017 porad prawnych, dotyczących najczęściej wadliwego obuwia, odzieży, mebli, sprzętu RTV i AGD, a także w sprawach dotyczących usług telekomunikacyjnych oraz usług dostawy energii i gazu.
Konsumenci uzyskiwali informacje dotyczące postępowania reklamacyjnego w przypadku wystąpienia wady w zakupionych przez nich towarach lub usługach. Podobnie jak w latach ubiegłych wiele problemów przysparzają umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Co roku Konsument napotyka nowe sposoby wykorzystywania jego niewiedzy przez nieuczciwych przedsiębiorców. By uniknąć kłopotów konsument praktycznie cały czas powinien zachować ostrożność, by nie popaść w kłopoty.
Konsumenci zgłaszali problemy osobiście, telefonicznie oraz drogą elektroniczną. Rzecznik udzielił najwięcej porad mieszkańcom gminy: Dywity (100 porad), Dobre Miasto (97 porad) i Barczewo (95 porad). Natomiast najmniej z pomocy Rzecznika korzystali mieszkańcy gminy Kolno (17 porad). Po poradę do Rzecznika zgłaszali się również mieszkańcy z poza gmin wchodzących w skład Powiatu Olsztyńskiego, m.in. z: Bartoszyc, Bydgoszczy, Ełku, Gdańska, Krakowa, Olsztyna, Pisza, Sopotu, Warszawy czy Wrocławia.
– W niektórych sprawach zmuszona byłam do interwencji u przedsiębiorcy – mówi Lucyna Jasińska, Rzecznik Konsumentów Powiatu Olsztyńskiego. – W 2013 roku występowałam z interwencją u przedsiębiorców 60 razy. Większość tych spraw zakończyła się wynikiem pozytywnym dla konsumenta. Najczęściej interwencje dotyczyły: usług telekomunikacyjnych, dostawy energii i gazu oraz niezgodności z umową sprzętu gospodarstwa domowego i mebli. W sprawach, w których konieczne było wystąpienie na drogę sądową, Rzecznik służył pomocą w sporządzeniu pozwów.
Z roku na rok, rzecznik zauważa wzrost świadomości konsumentów w zakresie ochrony ich praw. Niestety mimo tego, wciąż jest wiele do zrobienia w tym zakresie.
– Wielu konsumentów nadal nie ma podstawowej wiedzy na temat gwarancji i ustawowej odpowiedzialności sprzedawcy za towar niezgodny z umową – mówi Lucyna Jasińska. – Wśród konsumentów wciąż panuje przekonanie, że gwarancja jest jedyną drogą dochodzenia swoich praw. Wielu konsumentów nie czyta umów, które podpisuje lub czyta bez zrozumienia treści (czyta najczęściej dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy z taką umową).
Niekiedy trudności w dochodzeniu swoich praw przez konsumentów wynikają z nierespektowania przepisów konsumenckich przez przedsiębiorców. Większość konsumentów wciąż nie ma wiedzy w zakresie alternatywnego sposobu rozstrzygania sporów przez polubowne sądy konsumenckie. Konsumenci wykazują również niechęć do dochodzenia swoich spraw na drodze sądowej. Wynika to przeważnie z przekonania, że proces sądowy jest skomplikowany, długotrwały, kosztowny i niepewny, jeśli chodzi o rezultat.
Reasumując rzecznik przestrzega konsumentów przed nierozważnymi zakupami, przed pochopnym zawieraniem umów (bez uprzedniego ich przeczytania), czy też zawieraniem umów o usługi remontowo-budowlane bez zachowania pisemnej formy umowy. Równocześnie Rzecznik swoją działalnością na bieżąco przestrzega Konsumentów przed nieuczciwymi akwizytorami, wprowadzającymi w błąd reklamami oraz prosi o rozwagę podczas zakupów.
Tak przyjmuje Rzecznik Konsumentów
Przyjmowanie skarg i wniosków odbywa się codziennie w godz. 7-15 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie (pl. Bema 5, II piętro, pokój nr 220). Rzecznik przyjmuje interesantów osobiście we wtorki i piątki w godz. 7-15. Pisemną korespondencję można kierować na adres: Rzecznik Konsumentów Powiatu Olsztyńskiego, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, pl. Bema 5, 10-516 Olsztyn (można ją też przesłać faksem na numer 089 521-05-17 lub drogą elektroniczną na adres e-mail: rzecznikkonsumentów@powiat-olsztynski.pl). Pomoc można uzyskać także pod numerem telefonu 089 523-28-90.
9